Росія запровадила заборону на імпорт польських шпротів у консервних банках. Таке рішення ухвалив Росспоживнагляд.
Причина — «порушення», за твердженням Росспоживнагляду, польськими виробниками положень російського законодавства у сфері прав споживачів, бо «етикетки продуктів містять багато інформації, що не відповідає дійсності», зокрема, щодо споживчих властивостей — поживної та енергетичної цінності.
Інша служба — Россільгосп-нагляд — ще минулого вівторка попереджала про заборону імпорту з Польщі рибних продуктів та консервів, бо... польські виробники «не хотіли з ними співпрацювати» і «без вагомого обґрунтування» відмовилися приймати інспекторів служби. При цьому в Россільгоспнагляді наголосили, що таке рішення відповідає законодавству Євразійського економічного союзу і стосується лише підприємств, внесених до реєстру експортерів на територію Митного союзу. До речі, після проведення у травні цього року подібних інспекцій на рибопереробних підприємствах Латвії та Естонії Россільгоспнагляд запровадив заборону на ввезення рибних і морепродуктів з цих країн.
Варшаву таке рішення російських «наглядів» уже навіть не стурбувало. В міністерстві сільського господарства пояснили, що російський ринок не був і не є традиційним адресатом польських рибопродуктів. Їх експорт до РФ 2014 року становив близько 74 тонн на суму 48 тисяч євро, тоді як повна вартість польського експорту риби і рибопродуктів — 366 тисяч тонн на загальну суму понад 1,4 млрд. євро. Що стосується консервованих рибних продуктів, яких 2014 року було продано на загальну суму 188 млн. євро, то шпроти становили там не більш як 5% (9,9 млн. євро).
До того ж після запровадження Кремлем торік ембарго на ввезення деяких видів риб з Польщі тутешні виробники знайшли споживачів на інших ринках і дуже швидко компенсували втрати. Продукти переробки риби з Польщі надходять до країн Євросоюзу (90%), з них майже 55% — до Німеччини.
Принагідно варто згадати, що польський сектор переробки риби відносять до найсучасніших у Європі. Його модернізація, зокрема завдяки залученню коштів з фондів Євросоюзу після вступу країни до спільноти 2004 року, забезпечила зростання виробництва на понад 50%, а 313 підприємств галузі мають ліцензії на торгівлю рибопродуктами на євросоюзівському ринку.

Варшава.