3 1 грудня закінчується термін «будівельної амністії». Проте за цей рік лише трохи більш як вісім тисяч власників самозбудованих маєтків змогли їх легалізувати. Чи буде продовжено «амністію», чи треба робити топозйомку, яку на місцях майже скрізь вимагають у структурах містобудування і архітектури, та на інші запитання відповідає перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав НЕГОДА.
— Який встановлено порядок надання інформаційного листа щодо відповідності місця розташування об’єкта вимогам державних будівельних норм на виконання наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.04.2015 р. №79 (спрощений порядок легалізації самобудів)? Зокрема, йдеться про дачні (садові) будиночки до 300 кв. м, побудовані до 12.03.2011 р. Місцеві структури містобудування і архітектури вимагають від власників замовляти топографічну зйомку з нанесенням меж земельної ділянки, місця розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об’єктів, інженерних мереж і споруд, червоних ліній. Без цієї топозйомки документи від власників не приймають.
— Норми порядку не передбачають процедуру отримання замовником інформації щодо відповідності місця розміщення об’єкта вимогам державних будівельних норм (далі — Інформація), передбаченої додатками 1 та 2 до Порядку, від місцевих органів містобудування та архітектури. Зазначена Інформація є складовою матеріалів технічного обстеження, яке здійснюють суб’єкти господарювання, які мають відповідних виконавців (із кваліфікаційними сертифікатами), а в окремих випадках — експерти (інженери) з технічного інвентаризації.
Отже, отримання Інформації, яка оформлюється офіційним листом, є функцією зазначених вище виконавців. До того ж сама Інформація не є документом дозвільного характеру, а має виключно інформативний характер.
— Наскільки правомірна вимога про замовлення топо-зйомки? Яким нормативно-правовим актом це визначено?
— Будь-які додаткові матеріали, в тому числі топографо-геодезична зйомка, виготовляються та надаються виключно за бажанням замовника. Нормативно-правовими актами, що належать до компетенції Мінрегіону, не передбачено обов’язковості виготовлення топографо-геодезичної зйомки для реалізації зазначеної процедури.
— Чи буде продовжено дію спрощеного порядку легалізації самобудів після 31 грудня 2015 року?
— Підставою для запровадження спрощеного порядку легалізації самобудів є п. 8 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції Закону України від 13 січня 2015 року за №92-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт», згідно з яким термін прийняття в експлуатацію органами державного архітектурно-будівельного контролю об’єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження обмежено 31 грудня 2015 року.
Отже, пролонгація дії порядку можлива лише за умови внесення відповідних змін до зазначеного закону.
— Чи зможе власник, який розпочав легалізацію самобуду цього року і не встиг її закінчити, завершити процедуру наступного року за спрощеним порядком?
— За усталеною практикою реалізації аналогічних нормативно-правових актів, що раніше діяли у сфері, наше міністерство допускає завершення процедури оформлення об’єктів, передбачених спрощеним порядком, у наступному році за умови реєстрації відповідної заяви органами архітектурно-будівельного контролю до 1 січня 2016 року.