Учора в Москві відбулася щорічна прес-конференція президента РФ Володимира Путіна, під час якої він, по суті, дав відповіді, на які очікували і в Києві, і у Вашингтоні, і в ЄС.

 


Путін знову заперечив наявність на Донбасі російських військовиків, але чи не вперше визнав, що в регіоні є росіяни, «які займаються там розв’язанням певних питань, зокрема у воєнній сфері». «Але це не означає, що там є регулярні російські війська. Відчуйте різницю», — наголосив Путін. Таким чином, вже видавалася логічною заява щодо обміну полонених. «Всіх на всіх, а не вибірково. Цей підхід київської влади ми підтримуємо», — заявив російський президент.


Також очільник Росії декларував: «Ми не збираємося запроваджувати щодо України будь-які санкції, я хочу щоб це було почуто... Україну не можна ставити в умови гірші, ніж мають будь-які інші наші партнери ззовні, але, звичайно, преференцій в торгівлі з Росією з 1 січня 2016 року Україна не матиме».


І нарешті президент Росії заявив про готовність вплинути на «ДНР-ЛНР» для неухильного виконання Мінських домовленостей.


Нагадаємо, що кілька днів тому до Москви приїздив держсекретар США Джон Керрі. Про що саме говорилося, а головне — до чого домовилися, відповіді на ці запитання побіжно можна було отримати й під час учорашньої прес-конференції. Експерти не сумніваються, що Вашингтон та Москва переслідують різні цілі, Москва — вивести Росію на провідні позиції у світі, а Путіна затвердити в ролі рівноправного гравця. Вашингтон — шляхом діалогу уникнути загострення ситуації у кризових точках, насамперед у Сирії та в Україні.


На думку аналітика з питань міжнародної та безпекової політики Українського незалежного центру політичних досліджень Віталія Мартинюка, «з коментарів та заяв, які пролунали після закінчення візиту, можна зробити висновок, що відбувся певний торг, і сторони виставили свої умови. Умова Кремля — утримати вплив над Україною і бути долученим до врегулювання на Близькому Сході — регіоні, багатому на нафту. Умови Білого дому — виконання Мінських домовленостей і територіальна цілісність України; щодо Сирії — кривавий диктатор Асад повинен піти, і тільки в такому разі Росія може стати учасником широкої коаліції у Сирії (якщо, звісно, завдаватиме ударів тільки по базах Ісламської держави)».


У торгах між світовими полюсами Україна поряд із Сирією лишається ключовим питанням. Заяви свідчать, що Вашингтон не відмовився від вимоги виконання Мінських домовленостей і від намірів застосовувати подальші санкції проти РФ, якщо умови «Мінська» не буде виконано.