Ранкове засідання 24 грудня

Відкриваючи засідання, Голова Верховної Ради Володимир Гройсман зазначив, що четвер — надзвичайно відповідальний день, чи, можливо, надзвичайно відповідальна доба, бо неприйняття визначених порядком денним рішень, зокрема, змін до Податкового кодексу та проекту Держбюджету на 2016 рік, містить багато ризиків для держави.

«У порядку денному навряд чи є ідеальні рішення. Зрозуміло, що кожне рішення можна оцінити по-різному, але хочу попросити вас подумати над тим, що неприйняття рішень, які визначені порядком денним, містить багато ризиків для нашої держави», — сказав він та закликав парламентаріїв зайняти абсолютно конструктивну позицію незалежно від депутатських фракцій і груп. «Маємо бути відповідальними і забезпечити ухвалення рішень для стабілізації ситуації в країні та продовження нашої співпраці з міжнародними фінансовими інституціями», — підкреслив В. Гройсман та запропонував народним депутатам попрацювати в четвер «до завершення ухвалення держбюджету». Більшість парламентаріїв з цим погодилися.

Також Голова Верховної Ради висловив переконання, що з початку наступного року потрібно зосередитися на розробці комплексного плану відродження національної економіки. «Один з найголовніших пріоритетів на наступний рік — це відновлення нашого економічного потенціалу. Ми маємо зробити все для створення належних умов для стимулювання внутрішнього виробництва», — сказав він і закликав профільні комітети та народних депутатів взятися за цю роботу спільно з Кабінетом Міністрів та міжнародними партнерами.

Презентуючи узгоджений законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» (щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році), голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, щоб згодом не виникало запитань, для стенограми зачитала досягнуті домовленості щодо оподаткування аграрного бізнесу, акцизів на алкоголь, спрощеної системи оподаткування. «Те, що спрощена система зберігається майже повністю, ви всі зрозуміли, бо підходили колеги, яким не було зрозуміло, що буде зі спрощенцями. Перша і друга групи залишилися повністю, у третій групі лише зменшено обсяг річного обороту до 5 мільйонів гривень, а також збережено четверту групу», — сказала Ніна Южаніна та закликала підтримати цей законопроект як «результат величезної домовленості».

Під час обговорення Максим Курячий (Блок Петра Порошенка), зазначивши, що пропоновані зміни до податкового законодавства — це «аварійний вихід» для збалансування у ці непрості часи бюджету та податків, запропонував, щоб у Прикінцевих положеннях було записано, що Кабінет Міністрів протягом 10 днів з часу набрання цим законом чинності має чітко встановити оптово-роздрібні та мінімальні ціни на тютюнові вироби.

Натомість представник «Самопомочі» Андрій Журжій повідомив, що фракція, підтримуючи в цілому пропоновані зміни, має категоричні застереження щодо введення мінімальних цін на тютюнові вироби. «Практика Європейського Союзу свідчить про те, що це антиконкурентна норма», — сказав він та зазначив, що коли ми хочемо підняти мінімальні ціни як такі, і до того ж не знищувати конкуренцію, то треба підняти на 3% акцизи, як це пропонував уряд, а не виконувати забаганки двох тютюнових компаній, які є монополістами на українському ринку та домагаються ще більшого спотворення конкуренції.

Віктор Галасюк (Радикальна партія) висловив переконання, що пропонований урядом проект бюджету — це бюджет проїдання та консервації бідності. За його словами, це є абсолютно антисоціальний та антипідприємницький документ, бо після цього ухвалення впродовж трьох років відбуватиметься падіння валового внутрішнього продукту в реальному вимірі. «Потрібно приймати бюджет, який не в пенсіонерів останнє забирає та який не підвищує податки на доходи фізичних осіб і нерухомість, а потрібно робити справжню реструктуризацію державного боргу, потрібно обкладати податками олігархів та створювати стимули для економічного розвитку», — сказав він і наголосив, що пропоновані технічні зміни до Податкового кодексу є компромісними лише в тому сенсі, якщо прибирають найгірші норми.

Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, відзначивши, що під час узгодження справді було значно покращено поданий урядом законопроект, наголосила, що для «Батьківщини» він залишається неприйнятним.

За її словами, фракція не може погодитися з тим, щоб великі корпорації фінансувалися за рахунок збільшення податкового тиску на малих виробників. «Ми не можемо погодитися із вбивством дрібних виробників, бо для тих, хто знаходиться в четвертій групі спрощеної системи оподаткування, ставка податку збільшується на 80%. Також підвищується ставка для тих, хто перебуває на фіксованій ставці податку. Майже знищується система оподаткування аграріїв, тоді як для великих зернотрейдерів передбачається додаткове виділення з бюджету 15 мільярдів гривень», — наголосила Ю. Тимошенко. 

Представник «Народного фронту» Микола Княжицький закликав продовжити дію пільги з ПДВ для національних кіновиробників та для тих, хто перекладає на українську мову іноземні фільми, про що було досягнуто домовленості з урядом.

Тетяна Острікова («Самопоміч») зазначила, що пропоновані зміни -це не податкова реформа, а лише точкові зміни, які потрібно прийняти, щоб хоч якось збалансувати бюджет на 2016 рік. «Ми всі очікували, що Міністерство фінансів запропонує податкову реформу, але воно лише морочило нам голову. Тому зараз враховано більшість пропозицій, які стосуються збереження спрощеної системи, збалансування місцевих бюджетів, стосовно невведення касових апаратів, по аграріях та збереженню тваринництва, овочівництва і садівництва», — сказала вона та зауважила, що фракція не бачить іншої альтернативи, як вимушено підтримати цей законопроект, бо країні потрібен бюджет.

Лідер фракції Блоку Петра Порошенка Юрій Луценко, відзначивши, що в законопроекті вже міститься чимало положень, які наступають на олігархічні інтереси, запропонував також передбачити введення 3-відсоткової ренти на енергетичне вугілля. «Сума в мільярд гривень має бути спрямована прикордонній службі для створення укріпленого кордону на російській дільниці та ділянок, що прилягають до зони АТО, а також на заробітну плату для прикордонників, що дозволить вирівняти її з розміром зарплати в Нацгвардії. Думаю, буде чесно, коли гроші олігархів підуть на укріплення обороноздатності нашої країни», — наголосив він.

Підбиваючи підсумки обговорення, глава парламенту запропонував поставити цей законопроект на сигнальне голосування з урахуванням пропозицій, озвучених Ніною Южаніною, Юрієм Луценком та Миколою Княжицьким. А після того, як кнопку «за» натиснули тільки 179 народних депутатів, В. Гройсман запронував керівникам фракцій продовжити узгодження позицій.

Інформуючи після завершення консультацій про досягнуті домовленості, Ніна Южаніна зазначила, що з озвученого під час обговорення пропонується врахувати лише пропозицію Миколи Княжицького щодо продовження на рік пільги по ПДВ для національного кіновиробництва. Також вона уточнила позицію щодо оподаткування аграріїв, яка передбачає, що виробники зернових та технічних культур на свої рахунки отримуватимуть 15% ПДВ, а 85% зараховуватиметься на основний електронний рахунок, з якого після подачі декларацій задекларовані суми перераховуватимуться до бюджету, а зайві повертатимуться платнику. Пропонована пропорція для виробників м’яса великої рогатої худоби та молока передбачає, що лише 20% ПДВ йтиме до бюджету, а 80% залишатиметься аграріям. По решті сільгоспвиробництв пропонується застосовувати пропорцію 50 на 50.

Однак голосів для ухвалення результативного рішення так і не знайшлося.

«Це означає, що не всі питання було обговорено», — сказав глава парламенту та оголосив перерву.

На початку засідання Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект про внесення змін до Закону «Про зовнішньоекономічну діяльність» (щодо надання Кабінету Міністрів повноважень застосовувати торговельні санкції або інші обмежувальні заходи у відповідь на дискримінаційні та/або недружні дії інших держав стосовно України). Представляючи пропоновані зміни, прем’єр Арсеній Яценюк нагадав, що з того часу, як Верховна Рада ратифікувала Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС, Росія намагалася і намагається побороти Україну не тільки військовими, а й економічними діями. «Протягом року ми проводили десятки тристоронніх консультацій, проте я можу чітко заявити, що метою Російської Федерації було не узгодити, а не допустити набуття чинності Угоди про зону вільної торгівлі та не дати нам можливості стати частиною великого європейського простору», — сказав глава уряду та підкреслив, що саме з цією метою Росія запроваджує з 1 січня 2016 року ембарго на українські товари. При цьому він наголосив, що це не перше впродовж останніх 10 років схоже рішення Росії. За словами прем’єра, пропонований законопроект передбачає, що Кабінет Міністрів з 1 січня зможе запроваджувати аналогічні санкції щодо Російської Федерації. 

В цілому ухвалено й законопроект про внесення змін до Держбюджету на 2015 рік, який врегульовує процедуру надання Європейським банком реконструкції та розвитку кредиту ПАТ «Укргідроенерго» для реалізації проекту «Реабілітація гідроелектростанцій».

Ухваливши постанову про внесення змін до календарного плану проведення третьої сесії Верховної Ради восьмого скликання, народні депутати продовжили її роботу до 2 лютого 2016 року. За словами першого заступника голови Регламентного комітету Павла Пинзеника, впродовж 11—15 січня народні депутати працюватимуть у комітетах, фракціях та групах, з 18 по 22 січня — робота з виборцями та з 25 по 29 січня відбудуться пленарні засідання. Також передбачено, що за необхідності Голова Верховної Ради зможе додатково скликати парламентаріїв на пленарні засідання. Зазначимо, що нинішня сесія мала б завершитися 15 січня 2016 року.

Присягу народного депутата України склали Вадим Підберезняк («Народний фронт») і Тетяна Юзькова (Радикальна партія). У Верховній Раді вони замінили, відповідно, Миколу Мартиненка та Злату Огнєвіч, котрі написали заяви про складення депутатських повноважень.

 

 

Ігор Кононенко, Ніна Южаніна, Голова Верховної Ради Володимир Гройсман, Перший заступник Голови Верховної Ради Андрій Парубій.

Фото Олександра КЛИМЕНКА.