Домовитися про інтерв’ю з головою, мабуть, ключового району Одеської області — Комінтернівського — Дмитром Наталухою виявилося несподівано просто. Пара повідомлень у Фейсбуку — і я вже їду в смт Комінтернівське, обмірковуючи по дорозі, як побудувати розмову з молодим керівником.

 

 

Із досьє Дмитра Наталухи

 

28 років, випускник Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка, працював у великих юридичних компаніях, 2013—2014 рр. — Кембриджський університет, знання англійської та італійської мов, досвіду роботи на держслужбі немає.

 

Для Одеської області сьогоднішнього дня це звичайна біографія керівника району й вище. Але ж він у Комінтернівській райадміністрації такий один. Інші Кембриджів не закінчували. Тому й вирішив розмову почати від самого початку: як минув перший робочий день, як нового голову району прийняли підлеглі і як він сам повівся зі своїми співробітниками.


Дмитро Наталуха розповів, що йому було цікаво йти працювати в цей район. Незважаючи на попередження, що він — (район) найскладніший в області, бо тут перетинається дуже багато інтересів різних груп. Дбайливо радили обкластися мішками з піском і сидіти в касці й бронежилеті в очікуванні гранати у вікно. Зараз, на третьому місяці роботи, глава району зізнався: розуміє, що малося на увазі, проте ніяких мішків з піском нема, а його відносини з колективом досить теплі. Потрапити в кабінет очільника РДА й справді дуже легко: ні охорони на вході, ні броньованих дверей з відеокамерами. Тут усе прозоро. Причому, кажуть, від самого початку.

Уперше зустрівшись із колективом, новий начальник сказав, що його не цікавить, хто і як працював при минулій владі. Тепер усі трудитимуться за новими правилами. Ці правила будуть відкриті й зрозумілі: ніхто не може дозволити собі робити те, що виходить за рамки повноважень і чинного законодавства України. Критерієм оцінювання ефективності роботи стануть: а) думка громадян, б) особиста думка глави району, в) реальні результати.


«Це все озвучив у перші ж дні нашої спільної роботи. Я нікому спеціально не шукаю заміну, але дуже уважно контролюю, хто що робить. Я постарався встановити всім чіткі, прозорі й зрозумілі правила, за якими всі далі працюють», — розповів Дмитро Наталуха.


Молодий керівник зізнався, що перший місяць перебував у якомусь коконі чуток, пліток, міфів, місцевих розкладів, зв’язків і взаємин. Тут, за його словами, не Київ, це мікрокосмос, де всі так чи інакше пов’язані один з одним. Звичайно, складно прийти варягом, який не зовсім знайомий з місцевими реаліями. Але з другого боку — це таке щастя — бути осторонь від усіх цих інтриг, коли ти нікому нічого не винен, нікому не зобов’язаний.

Дмитро першого ж дня сказав про це колективу: «У мене немає ніякої проблеми особисто з кожним з вас. Я нікому нічого не винен. Від вас у мене в житті нічого не залежить. Я прийшов сюди працювати на конкретний результат. Мені не цікаво грати в підкилимні ігри».


Принцип «я начальник — ти дурень» скасовується


На підставі біографії нового глави району я дорікнув йому, що він не має досвіду роботи на держслужбі, і поцікавився, звідки ж він узяв ці нові правила. Може, в Кембриджі навчили?


«Знання невеликої кількості принципів звільняє від знання великої кількості деталей — це відповідь на запитання, чого я навчився в Кембриджі й звідки узяв правила роботи, — відповідає Дмитро Наталуха. — Якщо принципово й концептуально я розумію, як має функціонувати система, то весь процес внутрішній, який іноді називають мікроменеджментом, мене мало турбує. Головне, щоб був результат і щоб увесь цей процес відбувався у рамках законодавства».


Ще Дмитро Наталуха навчився в Кембриджі того, що незалежно від професійної ієрархії твій підлеглий, людина, яка нижче на ієрархічних сходах, може бути права, а ти можеш бути неправий. Принцип «я начальник — ти дурень» дуже заважає в Україні, і від нього потрібно відходити й боротися з ним. Новий очільник району добився того, що до нього може прийти будь-який співробітник, минаючи «адові» сходи із замів, глави апарата та ін.


У райадміністрації є люди, у яких можна багато чого навчитися, вважає Дмитро, і він це робить. Це нескінченний процес обміну.


У Комінтернівській РДА практикується принцип відкритості — те, чого, на жаль, раніше не було. Не тільки в прийомний час, практично завжди в кабінет глави району може потрапити будь-яка людина. І хоча б 5—10 хвилин їй виділять.


У кадровій політиці Дмитро Наталуха не прихильник рубати з плеча. Він пішов таким шляхом — поки що ніяких гучних звільнень не було. Проте з січня 2016 р. стартує реструктуризація. Уже погоджено план — з 114 осіб залишиться близько 78.


Керівник району склав план на перші 100 днів роботи, а також попросив написати такий усіх начальників управлінь і структурних підрозділів адміністрації. Ці 100 днів минають 1 лютого. Усі попереджені, що за результатами цих 100 днів і виконання плану ухвалюватиметься рішення по кожному — продовжуємо працювати далі чи ні. Голова й підлеглі звірять годинник, і буде видно, хто чого досяг, виконав — не виконав.


100 днів


Як зізнається Дмитро Наталуха, прийшовши на цю посаду, він націлювався насамперед на конкретні результати. Причому не відкладені далеко у часі. Для себе він склав план з дев’яти пунктів того, що потрібно зробити за перші 100 днів. Не перелічуватимемо всі, але з основних — повна інвентаризація земель щонайменше на території п’яти основних сільрад. Це важливе для району питання, з яким пов’язані й недоодержання надходжень у бюджет, і питання права власності на землю. Буває, приходить інвестор, який каже, що потрібна ділянка, але через відсутність нормальної інвентаризації не знаєш, що йому запропонувати. Другий ключовий момент — це інвестиції. Глава району для себе вирішив, що за 100 днів має бути реалізовано два інвестиційні проекти. Один — з розширення потужностей деревообробного заводу, який робить пелети. Тут є результати: продовжено існуючий договір оренди, знайдено додаткову земельну ділянку для розширення й будівництва додаткових потужностей. І зараз із директором цього заводу триває активна й плідна співпраця. Такі проекти — це альтернативні джерела енергії, додаткові робочі місця й податкові надходження в бюджет.


Другий проект, який має бути реалізований в 100-денний строк, — це запуск на півночі району, у селі Сербка, сучасного вітрогенератора потужністю 5 мегаватів. Землю виділено, палі забито, будівництво триває на повний хід. Український інвестор, оцінивши готовність районної влади йти назустріч, приступив до реалізації проекту.


Це ті два інвестиційні проекти, які керівник району сам собі пообіцяв хоча б розпочати в перші 100 днів роботи. Тобто перейти від переговорів до безпосередньої реалізації.


Беремо під крило й не даємо порошині сісти


Один із пріоритетів у роботі нової команди Комінтернівської РДА — це турбота про інвесторів, підприємців і фермерів. У районі створені ради фермерів і підприємців. Влада уклала з фермерами й підприємцями громадський договір. Глава району зібрав їх і сказав: «Панове, я вважаю, що ви рушій нашого району, що ви платите податки, створюєте робочі місця й ви стимулюєте розвиток району. Я кажу вам, що не пускаю до вас будь-які незаконні перевірки, якщо хтось щось вимагатиме — ви одразу ж приходите до мене, і ми цю ситуацію рубаємо під корінь».


«Беремо під крило, не даємо порошині сісти» — таким має бути ставлення влади до інвестора, фермера й підприємця, певен Дмитро Наталуха. Якщо якісь перевірки, то тільки на законних підставах, щоб ніхто нічого не вимагав і не вставляв палиці в колеса. Зараз у районі нові очільники міліції, прокуратури, тому всі законні інструменти для припинення незаконних дій є. У відповідь же глава району попросить нормально виплачувати зарплату співробітникам, справно платити податки, у тому числі на землю, і виконувати взяті на себе зобов’язання. Влада в цьому не тільки не перешкоджатиме, а ще й допоможе. Важливо, щоб ставлення до районної влади докорінно змінилося. Щоб замість відносин «цар-холоп», як це раніше було, з’явилися партнерські. Щоб держава стала тим органом, який обслуговує населення й виконує свою безпосередню функцію — стимулювати, допомагати й уможливлювати реалізацію якихось ідей або ініціатив місцевого населення.


Курортний район


Те, що Комінтернівський район не сприймається як рекреаційна зона, на думку Дмитра Наталухи — катастрофічний недогляд, враховуючи наявний потенціал. Практично на кордоні з районом, але вже в Миколаївській області, розташований всеукраїнський курорт Коблеве. Чому не можна зробити пляжну курортну зону й тут? Таке ж море, такий же пісок. Потрібно знайти й залучити інвесторів і побудувати впорядковану рекреаційну зону, уникнувши хаотичної забудови, якої зазнала більшість українських курортів. Це дало б змогу вдихнути друге життя в район з погляду туристичної привабливості. А крім морських пляжів тут є чотири лимани, один з них — знаменитий Куяльницький, територію біля якого планують зробити національним парком, замок Курісів, Петровський ліс і ще багато привабливого для потенційного туриста.


Дмитро Наталуха впевнений, що для розвитку цього напряму потрібно використовувати аутсорсинг — запрошення сторонніх фахівців. Наприклад, існують регіональні агентства з розвитку й залучення інвестицій. У Комінтернівської РДА уже є попередня домовленість із однією досить авторитетною організацією. Вона виступить співзасновником такого агентства, яке працюватиме конкретно й винятково над Комінтернівським районом. Відповідні документи вже подано, триває процес реєстрації.


Також розглядається проект з будівництва в Крижанівці курортно-туристичного комплексу з намиванням території й створенням низки інфраструктурних об’єктів. Є проекти також по Сичавці й Куяльнику.


Чим займається «Начало»?


Дмитро Наталуха, звичайно, розуміє, що рано чи пізно він піде з цієї посади. Але до цього потрібно в районі створити досить міцне ядро команди, яка зможе далі реалізовувати те, що розпочато. Ядро з ідейних і принципових людей. Команду, яка незалежно від того, хто прийде у владу, хто в яких кабінетах сидітиме, зможе сказати: у нас є завдання, є мета, є наміри розвивати добробут району. Саме для цього зараз голова Комінтернівської РДА ініціював реєстрацію місцевої громадської організації з назвою «Начало». Це буде організація громадського активу, в яку, за задумом Дмитра, увійдуть представники від кожної з сільських і селищних рад. Сформується віче цієї організації, 12—14 осіб, які одержать статус радника очільника райадміністрації. Це буде те ядро громадянського суспільства, яке нове керівництво планує сформувати в районі. «У громадянського суспільства на місцях має бути голос, структура й розуміння, що люди в змозі впливати на те, що відбувається, — вважає Дмитро Наталуха. — Якщо їх не чують, якщо з ними не рахуються, якщо вони не можуть ні на що вплинути, то тоді ситуація відкочується назад до 2012 року». Глава району прагне, щоб громадський актив зрозумів: співпрацювати з владою — це нормально. Влада — це структура з обслуговування ідей та інтересів суспільства. Створювана організація називається «Начало», бо з неї може початися взаємодія громадянського суспільства й влади в районі.


1 лютого 2016 року виповниться 100 днів, як Дмитро Наталуха керує одним із найскладніших і найважливіших районів Одеської області. Це буде час підбиття попередніх підсумків. Ми вже домовилися зустрітися, щоб читачі «Голосу України» першими довідалися, що за 100 днів зміг зробити новий молодий очільник району й апарат райадміністрації під його керівництвом.

Одеська область.

 

Модель поведінки чиновника

 


— Чому ви пішли з роботи в комерційній структурі на держслужбу? Вочевидь, не через зарплату?


— Звичайно, ні (усміхається). Давайте я запитаю вас у відповідь: «Ви смітите на вулиці?»


— Намагаюся не смітити.


— І я намагаюся не смітити. І, напевно, вам, як і мені, не подобається, що інші смітять і вулиці брудні. От у мене такий же підхід і до держави. Мені не подобається та держава, у якій ми живемо. Мені не подобається, що стрибає курс валют, мені не подобається, що чиновники беруть хабарі, мені не подобається, що держслужбовці займаються вимаганням і рекетирством. Для того щоб змінити державу, яка мені не подобається, я маю стати частиною цієї системи й перестати на своєму прикладі робити те, що мені не подобається в інших. Ми, нові голови райадміністрацій, новий керівник області, повинні на власному прикладі задати нову модель поведінки для тих, хто на нас дивиться. Якщо люди побачать, що є команда, яка працює чесно й вірить у якісь ідеали, хоч би як романтично це звучало, у них теж зародиться бажання «перестати смітити».

 

 

Очільник Комінтернівської РДА Дмитро Наталуха.


Фото з архіву Д. Наталухи.