У Мистецькому Арсеналі відкрилася виставка всесвітньовідомого художника
Як зазначив сам майстер, він перший із живих художників, чия персональна виставка удостоїлась такого надзвичайного місця, з неабиякою аурою і сакральним значенням для кожного українця. При цьому Іван Степанович зауважив, що Україна дуже багата на таланти і чимало його побратимів по пензлю цілком справедливо б могли розмістити тут свої колекції. Сподіваємося, що так і буде.
Сам же Іван Марчук, мабуть, не потребує жодної реклами, бо його знає весь світ, він — член «Золотої гільдії» Міжнародної академії сучасного мистецтва в Римі, народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесний громадянин Києва і Тернополя, щоправда, обіцяного колись владою музею Марчука українці поки що так і не дочекалися.
Унікальність Івана Марчука як художника в тому, що він працює у декількох на перший погляд зовсім різних стилях. Ось, наприклад, пейзажі «Зійшло сонце над Дніпром» та «Чари місячної ночі». Поруч можна побачити сюрреалістичні картини «Ліричні звуки», «Розірвана мелодія», «Золота панна». Тоді знову пейзаж. Загалом на виставці представлено 155 картин із восьми різних циклів художника. Є тут глибокі філософські речі, над якими треба і варто думати, є пейзажі, якими можна милуватися, є експресії, коли картини просто горять вогнем. Одне слово, кожен Марчук має свою певну техніку, свою якусь іншу неповторну стилістику. Як сам він пожартував, це просто «марчукізм».
— Я ненаситний, я одержимий, а тому щоразу з’являється щось нове, — зізнався кореспондентові «Голосу України» майстер. — Я завжди думаю, що ще не зробив, і постійно щось шукаю. Я постійно мушу себе дивувати, і лише тоді я здивую інших.
Так, справді, світ Івана Марчука особливий. Як він запевняє: у ньому можуть бути антигармонія, антирисунок, антикласичність. Але то його світ, і він ним живе — розширює, поглиблює, вдосконалює... І, здається, цьому вдосконаленню немає меж. «Коли спокійний і задоволений, я — ніякий», — каже про себе Іван Марчук.
Стосовно ж натхнення, то майстер відповів, що він його ніде не черпає, а просто приходить о сьомій ранку до своєї майстерні і працює як одержимий. Утім, каже, в умовах війни твориться дуже тяжко, «бо чутливий до всього, а тут уся країна в біді, тому, звісно, вона торкнулася і мене».
Під час роботи над деякими своїми картинами, розповів пан Іван, він надихався колядками, тож на відкриття його виставки був запрошений дитячий хор «Щедрик», який віншував автора виставки і його гостей новорічними привітаннями — колядками та щедрівками. Також на імпровізовану сцену вийшла донька Івана Марчука, заслужена артистка України скрипалька Богдана Півненко. Вона зіграла кілька улюблених композицій батька. І, звісно ж, на відкриття завітали десятки поціновувачів живопису. Виставка у Мистецькому Арсеналі триватиме до 31 січня.
На знімку: автор біля своїх картин.
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.