З 1 січня законодавство про пенсійне забезпечення зазнало чергових змін. Цього року також набуває чинності нова редакція Закону України «Про державну службу», яка містить деякі особливості призначення державним службовцям пенсій. Про основні аспекти законодавчих змін 2016-го у сфері пенсійного забезпечення розповідає Голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний (на знімку).

 

 

— Відповідно до закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VІІІ тимчасово до 31 грудня 2016-го максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Чи означає це, що раніше призначені більші пенсії, ніж у зазначеному вище розмірі, сплачуватися не будуть, чи це лише стосується нових (призначених в 2016 році) пенсій?


— Розмір максимальної пенсійної виплати зафіксовано законом на рівні 10740 грн. Насамперед це означає, що у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму максимальна пенсія не зростатиме, як це було раніше. Для тих, кому пенсія була призначена до січня 2016-го, і якщо її розмір перевищує цю величину, не проводяться жодні перерахунки, індексації та збільшення пенсії.


— Чи змінилися умови призначення і виплати пенсій цього року? Чи діють обмеження з виплати пенсій працюючим пенсіонерам, зокрема, науково-педагогічним працівникам?


— З 2016-го змінились умови виходу на пенсію за вислугою років. Вони пов’язані насамперед із встановленням для відповідних категорій осіб пенсійного віку. Зміни також стосуються умови обчислення заробітної плати для визначення розміру пенсії. Якщо до кінця 2015 року для обчислення пенсії могла бути подана довідка про заробітну плату за період до 1 липня 2000-го, то вже починаючи з цього року пенсія обчислюється тільки із заробітку за даними системи персоніфікованого обліку. Винятками можуть бути випадки, коли в цій системі наявна інформація за період менш як 5 років. Тоді довідка про заробітну плату має надаватись.


Умови виплати пенсії працюючим пенсіонерам фактично залишились порівняно з минулим роком незмінні. Але існує виняток для осіб, які мають статус ветеранів військової служби. Виплата військової пенсії для них здійснюється у повному обсязі незалежно від факту роботи.


— Чи обкладатимуться податком у 2016 році пенсії працюючих пенсіонерів, в якому розмірі й порядку?


— Справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання здійснюватиметься і в 2016-му. Об’єктом оподаткування є частина пенсійної виплати, що перевищує суму 4134 грн. У 2016 році встановлено єдину ставку податку у розмірі 15 відсотків. Нагадаю, що у 2015-му цей податок становив 15 відсотків для оподатковуваного доходу, який не перевищує 12 180 грн., та 20 відсотків — якщо ця сума є більшою.


— Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень (розділ XІ) Закону України «Про державну службу» в редакції від 10 грудня 2015 року передбачено право державного службовця на призначення спеціальної пенсії, яку раніше надавали державним службовцям, за умови, що він має не менше 10 років стажу на посадах державних службовців і який на день набрання чинності цього закону (1 травня 2016 року) працює на цих посадах. У зв’язку з цим просимо відповісти на таке:


1. Чи означає це, що всім іншим державним службовцям, які не матимуть стажу служби 10 років і не працюватимуть на посаді державного службовця станом на 1 травня 2016 року, призначатимуться пенсії на загальних підставах?


— Саме це і передбачено законом.


2. З якого віку призначатимуть пенсію державному службовцю за загальним правилом (жінки — з 60 років, чоловіки — з 62 років), чи призначення пенсії відбуватиметься за віком, встановленим для призначення пенсії на загальних умовах?


— Якщо пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то відповідно до цього закону і визначається пенсійний вік.


3. За який період братимуться нарахування заробітної плати для обрахунку пенсії державного службовця, якщо призначення пенсії відбуватиметься, наприклад, в 2018 році (з заробітної плати станом на день набрання чинності Закону «Про державну службу», з дня виходу на пенсію у зв’язку з досягненням пенсійного віку, виходячи з заробітної плати, яку отримуватиме державний службовець)?


— У рамках проведення роботи з розроблення та прийняття нормативно-правових актів, спрямованих на виконання цього закону, будуть визначені всі умови обчислення заробітної плати для призначення пенсії.


4. Якщо працівник на день набрання чинності нової редакції Закону України «Про державну службу» не обіймає посаду державного службовця, але має стаж державної служби більше 10 років, як йому призначатиметься пенсія?


— На загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».


5. Який буде встановлено порядок призначення пенсії державного службовця для осіб, які не працюватимуть на посадах державних службовців, але які мають стаж державної служби понад 20 років?


— Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ набирає чинності з 1 травня 2016 року. Відповідно до Прикінцевих положень право на призначення пенсії як державному службовцю передбачено особам, які станом на 1 травня 2016-го матимуть не менше 20 років стажу на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідних категорій посад державної служби, або 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та займатимуть посади державної служби. Їм пенсії мають призначатись згідно з нормою Закону України «Про державну службу», яка діяла до 1 травня 2015-го, а це 60 % від заробітної плати державного службовця. До речі, у багатьох випадках уже було недоцільно призначати пенсію як державному службовцю. Тому призначались трудові пенсії за віком.


6. Чи поширюватиметься право на призначення пенсії в порядку, встановленому для державних службовців, визначеному п. 10 Прикінцевих та перехідних положень (розділ XІ) Закону України «Про державну службу» в редакції від 10 грудня 2015 року на осіб, які за чинними законодавчими актами мають право на призначення пенсії за спеціальним порядком, наприклад, журналісти комунальних та державних засобів масової інформації?

Як здійснюватимуть нарахування такої пенсії?

— Закон на сьогодні не містить норм щодо його поширення на інші категорії осіб, крім тих, які є безпосередньо державними службовцями. Тобто визначений Прикінцевими положеннями порядок пенсійного забезпечення застосовується до державних службовців.


7. У зв’язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям з 1 грудня 2015 року як перераховуватимуть раніше призначені держслужбовцям пенсії?


— З 1 червня 2015-го відповідно до закону не здійснюється призначення пенсій державним службовцям і не проводяться перерахунки зазначених пенсій.


— Дякую.