Завищене комірне й важкий доступ до допомоги доводять городян до відчаю

 

Заощаджувати не вдається


Безпрецедентна та безстрокова акція протесту, організована без жодної участі партій чи громадських організацій, триває у Херсоні. Тут на мітинги під будівлі міської та обласної рад виходять близько сотні пенсіонерів та безробітних, котрі вихлюпують свій відчай через завищені тарифи та складнощі з отриманням субсидій — у службах соцзахисту то програмне забезпечення збоїть, то конвертів на відповіді немає. Мітингувальники вже створили ініціативну групу, яка вимагає від місцевої влади значно спростити механізм відмови від центрального опалення та переходу на альтернативні джерела обігріву — зокрема, на «квартальні» котельні для житлових масивів висотної забудови та будинкові й квартирні обігрівальні елементи.


— Ще до кризи встановили у нашій трикімнатній квартирі автономний газовий котел і тішилися, що взимку мали гарантоване тепло тоді, коли сусіди страждали від безкінечних аварій. Та тепер зекономити не виходить: тільки за газ у січні сплатили 1300 гривень, інша «комуналка» стала ще у шістсот. Це було б прийнятно за гарних доходів. Та звідки вони мають взятися, якщо я вже другий місяць без роботи, а дружина в школі дві тисячі гривень отримує, та ще й за садочок для сина платимо, — нарікає учасник мітингу херсонський безробітний Павло Демченко. — З нами живе моя мати-пенсіонерка, і вона має право на субсидію. Але звернутися по неї панічно боїться: старенькі сусідки наговорили їй, що в тих, хто має «надлишкове» майно, після перевірки і субсидію заберуть, і на двадцять тисяч гривень оштрафують. А на бабцю дача біля річки Кошова зареєстрована. Там нема на що глянути — хаті років сорок. Та хазяйка боїться, що її теж «розкішшю» визнають. Та сусідам ще гірше: у них котлів немає. І за обігрів вони платять ТЕЦ. А там рахунки й до двох тисяч гривень на місяць доходять.


В однакових будинках по-різному платять


Херсонці з півроку добивалися, щоб тарифи на центральне опалення комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» і державної ТЕЦ у місті синхронізували. Адже навряд чи можна визнати економічно обґрунтованими умови, коли в одному будинку, опалюваному комунальниками, за обігрів беруть по тринадцять гривень із квадратного метра, а в сусідньому, де послугу надає ТЕЦ, беруть за неї аж по 22 гривні («Голос України» про це писав). Після тривалих перемовин та звернень до уряду тариф ТЕЦ у січні зменшили на десять відсотків. Та рядових споживачів це не задовольнило: такий «бонус» можна прирівняти до знижки в п’ять доларів при купівлі «Мерседеса». А регіональне відділення Антимонопольного комітету України таємниці тарифної політики в цьому випадку чомусь не цікавлять.
Та й субсидії, що їх в області отримують понад сто тисяч родин, далеко не всім вчасно пом’якшили ціновий удар. Насамперед — через надто забюрократизовану процедуру їх оформлення. А оскільки на скарги реагують мляво, у ситуацію втрутилися і лідери місцевих громад, і народні депутати України від Херсонщини. Скажімо, група депутатів Суворовської райради Херсона отримала півсотні скарг від мешканців району, котрі змушені були чекати субсидій «за спрощеною схемою» по кілька місяців, а часом і по півроку. Та варто було спрямувати до управління соцзахисту депутатські запити, як у десяти випадках скаржники протягом одного дня отримали повідомлення про призначення такої допомоги!


Залякування стає нормою


Із парламентарієм важко не погодитися. Замість того щоб зробити процес отримання субсидій максимально прозорим, відповідальні за це чиновники взялися ще й залякувати бідняків штрафами та погрозами домогтися повернення «незаконно отриманої» допомоги. Про правовий механізм та підстави застосування санкцій споживачі, а часом і самі держслужбовці мають туманне уявлення. Але це не заважає останнім робити самовпевнені публічні заяви на кшталт: «Призначення субсидії для будь-кого через суд скасуємо легко».


Логіка чиновників зрозуміла: що менше люду прийде по субсидії, то легше буде в них життя. Ае ж допомога від держави мала б полегшувати виживання саме власникам нерухомості, а не тим, хто цю допомогу оформлює, хіба ні?

Херсон.

 

Цитата

 

«Наскільки мені відомо, міська влада протягом останнього часу робила все можливе, щоб допомогти районним управлінням соціального захисту впоратися з великим потоком бажаючих оформити субсидії. Виділені додаткові ставки співробітників, придбано необхідну оргтехніку. Однак опалювальний сезон уже закінчується, а кількість скарг не зменшується. Оформлення субсидій люди часом очікують і по півроку. Виникає запитання, чи не саботують узагалі виконання цієї важливої програми у нас у Херсоні».


Народний депутат України Олександр Співаковський (11 лютого 2016 року, місцевий інформаційний сайт «ПІК»).

 

Факт

 

Нині споживачі послуг Комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» розрахувалися з ним на 75,7 відсотка, ПАТ «Херсонська ТЕЦ» — на 81 відсоток. Загальна заборгованість споживачів перед теплопостачальниками краю вже перевищила 100 мільйонів гривень.