21 лютого цього року закінчився другий етап процесу перейменування населених пунктів, вулиць, інших топонімів населених пунктів та демонтажу пам’ятників та пам’ятних знаків. Процес декомунізації було розпочато відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Проте реалізувати все, що було заплановано в частині перейменування відповідно до визначених термінів, не вдалося. За інформацією Українського інституту національної пам’яті здійснено перейменування лише 175 населених пунктів. На черзі — понад 800 населених пунктів, перейменування яких уже погоджено у Комітеті Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. Рішення по них планують прийняти на першому пленарному тижні у березні. На засіданні Верховної Ради України мають також обговорити й питання перейменування Дніпропетровська на Дніпро та Кіровограда на Інгульськ. Найімовірніше, що перейменувати їх народним депутатам не вдасться до внесення відповідних змін до Конституції України, оскільки назви цих міст обласного значення закріплено в ст. 133 Основного Закону. Проте народні обранці підтвердять наміри про необхідність продовження декомунізації назв цих міст і визначать процедуру цього процесу.
Нагадаємо, що для перейменування вулиць, площ, географічних об’єктів місцеві громади мали півроку після набрання чинності закону про декомунізацію — до 21 листопада 2015 року. Опісля впродовж трьох місяців Верховна Рада України своїм рішенням мала здійснити перейменування з урахуванням надісланих громадами пропозицій, а у разі їх відсутності — з урахуванням рекомендацій Українського інституту національної пам’яті. До назв, які мали бути змінені, належать ті, у яких використані імена (псевдоніми) осіб, котрі обіймали керівні посади у комуністичній партії (від секретаря райкому і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік, працівників органів держбезпеки. Також підлягають зміні найменування, у яких використано назви СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік та похідні від них, назви, пов’язані з діяльністю Комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницею Жовтневого перевороту, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України.
Суспільство
1335
1335
Вибір редактора
Популярне за тиждень
-
1Про продовження строку дії воєнного стану в Україні 152
-
2Про продовження строку проведення загальної мобілізації 82
-
3Члени Комітету з питань прав людини провели робочу зустріч із представниками Міністерства юстиції України 71
-
4Руслан Стефанчук: Україна високо цінує позицію тих політичних сил Словаччини, які продовжують підтримувати нашу державу 69
-
5У 2025 році мінімальний рівень локалізації при публічних закупівлях зріс на п’ять відсотків 66