Спільними зусиллями у 2015 році вдалося зрушити з місця децентралізаційну реформу, про яку говорили усі роки незалежності. Минулий рік дав конкретний результат — на мапі України з’явилося 159 нових адміністративно-територіальних утворень — об’єднаних громад. На цьому наголосив виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик під час дводенного семінару для представників регіональних ЗМІ: «Прес-клуб децентралізаційної реформи». М. Пітцик подякував Голові Верховної Ради Володимиру Гройсману, уряду в особі глави Мінрегіону, а також народним депутатам за підтримку реформи. «Завдячуючи активній позиції глави парламенту і його знанням справи, ми зрушили децентралізацію. Без допомоги парламенту віз і нині був би там», — наголосив він.
Виконавчий директор АМУ провів також історичну паралель із наполеонівськими часами. За словами М. Пітцика, під час походу на Москву генерали запитали у Наполеона: чому ми оминули Швейцарію? У відповідь почули: децентралізовану країну в стайню Французької імперії поставити неможливо. «Тобто, щоб позбутися зазіхань нашого сусіда Путіна, маємо провести децентралізацію»,— наголосив він.
Та попри те, що минулого року вдалося зробити дуже багато, цього року нас чекає ще більше роботи, зокрема у сфері земельних відносин, зауважив віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко. За його словами, вже підготовлено законопроекти, які надають місцевим громадам право розпоряджатися землями не лише в межах населених пунктів, а й поза ними.
У цьому сенсі міністр зауважив, що є маленьке «але», яке полягає у професійності тих, хто виконуватиме ці повноваження. Як зауважив Г. Зубко, радянська влада зробила для України дуже велику загрозу — відібрала ініціативу у місцевих лідерів та можливість у наших громадян. «Навіть отримавши кошти, інструменти і повноваження, наші люди часто очікують, що скажуть із Києва. Але час змінився: взяли на себе відповідальність, одержали кошти, будь ласка, визначайте пріоритети і рухайтеся далі»,— наголосив він.
Віце-прем’єр нагадав, що об’єднані територіальні громади можуть отримувати допомогу через офіси підтримки реформ: «Ті, хто має сьогодні ініціативу, відповідальність, лідерські функції можуть знайти відповіді на запитання, які у них виникають». Водночас він зауважив, що відтепер в офісах працюватимуть експерти з кожного напрямку: правова допомога, місцеві бюджети, кращі ініціативи (підготовка інвестиційних проектів), відкриття центрів надання адмінпослуг, планування територій, реформи освіти та охорони здоров’я.
Продовжуючи тему професіоналізму, Г. Зубко повідомив, що Мінрегіон спільно з Програмою Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» оголосили конкурс на участь у програмі навчання «Академія лідерства» для голів об’єднаних територіальних громад. У рамках цієї програми відбудеться три триденні сесії — у березні, червні та вересні цього року. Між ними учасникам запропонують застосувати набуті знання для вирішення актуальних проблем громади.
Довідково
Програма навчання «Академії лідерства» складається з понад 30 модулів, розроблених Центром експертизи реформ місцевого самоврядування Ради Європи з використанням новітнього інструментарію муніципального менеджменту та кращих практик країн — членів Ради Європи. Під час навчання слухачі отримають практичні знання стосовно можливостей збільшення персональної ефективності та ефективності розвитку громад в умовах реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади, матимуть спілкування з провідними національними і міжнародними фахівцями та експертами.