Правовий інститут моральної шкоди зусиллями певних осіб може перетворюватися з інструменту захисту порушених прав на джерело заробляння коштів. Для чого достатньо просто виставити своєму опоненту мільйонні позови. 1 вересня 2015 року набули чинності зміни до Закону України «Про судовий збір», якими скасовано пропорційну шкалу судового збору залежно від заявленої суми моральної шкоди. Така шкала слугувала досить ефективним запобіжником від необґрунтованого тиску, зокрема на засоби масової інформації, через погрози надмірно високими сумами компенсацій у випадку поширення негативної інформації про особу. Однак на сьогодні закон передбачає лише загальну ставку в 1,5 відсотка ціни позову (але не менше одного розміру мінімальної заробітної плати — нині 1378 грн.). Тож закон не враховує ризики, коли будь-яка особа з метою тиску на засоби масової інформації та журналістів подає багатомільйонні позови щодо відшкодування моральної шкоди. Такі позови, незалежно від того, чи будуть задоволені судом, мають у собі «охолоджуючий ефект» для представників ЗМІ, що проводять розслідування соціально важливих тем, викривають вияви корупції та інформують суспільство. Отже, вирішити ці проблеми має законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо захисту незалежності засобів масової інформації та вдосконалення порядку захисту права на честь, гідність, ділову репутацію, який перебуває на розгляді у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя.
Запропонована ним система дасть змогу уникнути свавільних позовів, оскільки для їх подання доведеться сплатити значно вищу суму судового збору. Проект передбачає введення прогресивної шкали нарахування судового збору у справах про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи. За подання позовної заяви немайнового характеру, а також заяви про відшкодування моральної чи немайнової шкоди з ціною позову, що не перевищує 5 розмірів мінімальної заробітної плати, позивач має сплатити 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. У випадку подання позовної заяви на суму від 5 до 100 розмірів мінімальної заробітної плати — 5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, понад 100 розмірів мінімальної заробітної плати — 10% ціни позову. За подання апеляційної і касаційної скарги на рішення суду у справах про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи збір пропонується встановити у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Крім цього, згаданий проект нарешті чітко розмежовує поняття честі, гідності та ділової репутації фізичної особи та виключно ділової репутації для юридичної особи при відшкодуванні немайнової шкоди. Пропонується вирішення питання строку давності. Адже Цивільний кодекс встановлює спеціальний строк позовної давності в один рік лише щодо вимог про спростування недостовірної інформації, поширеної засобами масової інформації, тоді як на інші вимоги, зокрема про відшкодування моральної шкоди, позовна давність взагалі не поширюється (стаття 268 ЦК України). Така норма створює можливості для зловживань з боку позивачів та порушує принцип правової визначеності, адже позови про відшкодування моральної шкоди можуть подаватись через декілька років після винесення судового рішення щодо визнання інформації недостовірною та розміщення в засобі масової інформації її спростування. А тому пропонується поширити спеціальну позовну давність в один рік на всі вимоги, що стосуються захисту честі, гідності, а також ділової репутації, у зв’язку з поширенням недостовірної інформації про особу, зокрема на вимоги про відшкодування моральної (немайнової) шкоди.