Офшорний скандал дещо заступив питання формування нової коаліції та обрання нового глави уряду і нових членів Кабінету Міністрів. Проте консультації з цього приводу тривають і очікується, що на початку наступного тижня таки буде оголошено про створення нової коаліції та внесено на розгляд Верховної Ради кандидатури нового Прем’єр-міністра та членів уряду.

 

Як зазначив представник фракції Блок Петра Порошенка народний депутат Олександр Черненко, хоч ситуація з коаліцією та урядом непроста, вирішувати її потрібно якнайшвидше. «Я вірю, що вистачить розуму і відповідальності всім політичним силам і в перший день наступного пленарного тижня ми створимо нову коаліцію. Хочеться, щоб вона була якомога ширша — і з «Батьківщиною», і з Радикальною партією», — зауважив він та висловив переконання, що нова коаліція та уряд мають запрацювати якнайшвидше, адже країна два місяці як зупинилася і не рухається вперед. Парламентарій також висловив думку, що перевибори — це не той сценарій, який сьогодні потрібен країні.


Про необхідність якнайшвидшого створення нової демократичної коаліції та недопущення дочасних виборів заявляє й фракція «Народний фронт». «Народний фронт» зацікавлений якнайшвидше створити нову коаліцію, яка б могла підтримати потенційний новий уряд і нарешті розв’язати політичну кризу. Прем’єр Арсеній Яценюк постійно наголошує, що він прийме будь-яке рішення, яке стабілізує ситуацію і дасть можливість країні рухатися вперед», — сказав голова фракції Максим Бурбак, зазначивши, що затримка зі створенням нової парламентської коаліції спричинена неготовністю інших демократичних фракцій остаточно запропонувати поправки до Коаліційної угоди, склад майбутнього уряду та його програму дій.


«На жаль, наші партнери по колишній коаліції «Європейська Україна» зволікають зі своїми публічними пропозиціями щодо Коаліційної угоди, складу потенційного нового Кабміну і проекту програми його дій. Це ключові речі для «Народного фронту», а не прізвище нового прем’єра. Саме тому не вдалося сформувати коаліцію та уряд до 29 березня», — зауважив М. Бурбак.


Тим часом заступник голови фракції «Народний фронт» Вікторія Сюмар висловила надію на швидке досягнення ключових домовленостей. «Учора ми п’ять годин просиділи із Прем’єр-міністром над доопрацюванням Коаліційної угоди і готові її представити. Вона достатньо якісно доопрацьована на рівні того, що нам потрібно зробити. Ми не порушуватимемо досягнуті домовленості з нашими партнерами із Блоку Петра Порошенка з приводу формування коаліції заради збереження стабільності в країні», — зазначила вона. В. Сюмар також повідомила, що позачергове парламентське засідання не планується, оскільки Президент до кінця тижня перебуватиме з візитом у Японії. «Голосування можливе у вівторок. Хоча нам потрібно зрозуміти, яка у нас ситуація з Коаліційною угодою, хто її підтримує і яка ситуація з коаліцією. Оскільки депутати зберуться лише у вівторок, то, можливо, вівторок буде присвячений темі формування коаліції, яка й запропонує главі держави кандидатуру Прем’єр-міністра, а той у свою чергу внесе її на розгляд парламенту», — спрогнозувала народний депутат. Водночас заявила, що «Народний фронт» виступає за пакетне голосування: і за призначення нового прем’єра, і за склад Кабінету Міністрів, і за обрання Голови Верховної Ради.


Стосовно власне складу коаліції, то, за словами В. Сюмар, консультації з цього приводу ще тривають. «Офшорний скандал ускладнює цей процес, бо в багатьох депутатів виникатимуть запитання перед входженням до коаліції, в тому числі це стосується й «Народного фронту». Ми уважно прочитали пояснення юристів, проконсультувалися з міністром юстиції, розібрали цю ситуацію і схиляємося до думки, що природа скандалу тут не правова. Тому ми орієнтовані сьогодні на створення коаліції з Блоком Петра Порошенка. Але остаточної позиції інших фракцій, окрім «Самопомочі», ще немає», — сказала вона.


Коментуючи можливе входження до «Народного фронту» окремих позафракційних народних депутатів, В. Сюмар зазначила, що позиція фракції залишається незмінною: до нашої фракції зможуть увійти лише ті люди, ідеологічні позиції яких ми поділяємо і які не замішані у різного роду корупційних та інших скандалах. Водночас вона вважає, що оскільки саме з фракції Блоку Петра Порошенка пішло найбільше депутатів, то, очевидно, вона має бути зацікавлена у поверненні цих людей: «Вони брали відповідальність за цих людей перед виборцями, делегуючи їх у мажоритарних округах, тож мають бути зацікавлені у доукомплектуванні своєї фракції».


Учора стало відомо, що фракція «Батьківщина» переговори про входження до коаліції більше не вестиме. «Ми прийняли рішення, що виходимо з безперспективного переговорного процесу про створення нової коаліції. Ми переходимо в демократичну, проєвропейську опозицію», — заявила лідер фракції Юлія Тимошенко у Львові після завершення партійної конференції та підкреслила, що «Батьківщина» доклала всіх можливих зусиль, щоб змінити курс влади, зокрема, поставила п’ять публічних умов, але оскільки до них не дослухалися, то фракція йде «на достатньо впевнену боротьбу проти старої системи, проти злиття нової постмайданної влади та старої олігархічної мафії». Водночас Ю. Тимошенко запевнила, що фракція й надалі підтримуватиме потрібні для держави законодавчі ініціативи.


Своїми думками стосовно коаліціади учора також поділився голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські, котрий зауважив, що вже другий місяць тривають дискусії стосовно того, які політичні сили можуть увійти до нової парламентської більшості, тоді як українцям дуже потрібен результат.