Спелеотерапія (speleo-печера) означає перебування пацієнтів в умовах мікроклімату природних соляних шахт. Завдяки багатьом чинникам, і вже достатньо добре вивченим, і тим, що потребують подальшого дослідження, відбувається дуже сильний природний лікувальний вплив на організм людини.

Трохи більш як 40 років тому було відкрито республіканську алергологічну лікарню в селищі Солотвино. Піонери спелеотерапії професор Михайло Торохтін, Іван Лемко, Ярослав Чонка, великий лікарський колектив зуміли науково обґрунтувати цей напрям, довести його високу ефективність, підтвердити клінічними та лабораторними показниками. Відбулося становлення спелеотерапії як науки й нової галузі медицини. На жаль — через природні чинники — ці соляні шахти виявилися затопленими.
На щастя, Україна багата на природні копалини. Одне з таких родовищ кам’яної повареної солі розташовано на південному сході України, у м. Бахмут (колишній Артемовськ) — Брянцівське, яке розробляється з 1881 р. Це одне з найбільших родовищ кам’яної солі у світі. Його загальна площа — понад 200 кв. км, геологічний вік — майже 230 млн. років, а за хімічним складом це одне з «найчистіших родовищ солі в світі: 98—99 відсотків NaCl і 1—2 відсотки — практично весь набір мікроелементів таблиці Д. Менделєєва. До речі, в 1886 р. Дмитро Менделєєв побував у соляній шахті на руднику №1, що функціонує й нині. Побачене його просто приголомшило, і свої враження він передав у книжці під назвою: «Майбутня сила, що спочиває на берегах Дінця». Ось як він про це писав: «Я був уражений цією неземною красою, цією білосніжною пишнотою величезних блискучих залів, які люб’язний хазяїн наказав освітити бенгальськими вогнями. Переконаний, що згодом тут лікуватимуть від трудової втоми робочий люд, оскільки повітря взимку й улітку однакової температури, насичене неймовірно корисними для здоров’я часточками солі... даватимуть фантастичні концерти й бенкети».
У травні 2007 р. у м. Соледарі почав роботу ТОВ Спелеосанаторій «Соляна симфонія», який у вересні 2015 р. припинив приймати пацієнтів у зв’язку з бойовими діями, що наближалися. Усі ці роки спелеосанаторієм керували я, головний лікар вищої категорії Віктор Музильов, і заступник головного лікаря з лікувальної частини лікар-ендокринолог вищої категорії Оксана Тарановська. Ми зуміли зробити неможливе: підняли спелеотерапію на якісно новий рівень як в Україні, так і в усьому світі. Опубліковано більш як 40 робіт про ефективність спелеотерапії. Було зроблено доповіді на понад 50 найбільших міжнародних медичних форумах. Розроблено унікальну технологічну карту спелеотерапії, що включає більш як 50 режимів спелеотерапії, залежно від виду патології. У 2013 р. лікарем-ендокринологом Оксаною Тарановською, вперше у світі було розроблено й впроваджено цілком нову технологію профілактики та реабілітації захворювань щитовидної залози в умовах мікроклімату соляної шахти. За цим напрямом пройшли оздоровлення перші пацієнти (понад 80 осіб), було отримано результати (УЗД, гормональні показники), що переконливо доводять високу ефективність цієї методики. За роки роботи в спелеосанаторії пройшли оздоровлення (у це неможливо повірити!) пацієнти з більш як 30 країн! Багато хто з них приїжджав повторно. Спелеосанаторій став своєрідною візитівкою України. Готувався пакет документів для подання в Нобелівський комітет. На жаль, нині всі наукові розробки зупинено, весь колектив спелеосанаторію вище керівництво звільнило.
У зв’язку із закриттям спелеосанаторію «Соляна симфонія», єдиного центру спелеотерапії в Україні, сотні пацієнтів втратили можливість пройти курс оздоровлення у соляній шахті. Щодня телефонують десятки людей з одним запитанням: «Коли можна приїхати?».
Спелеотерапію в Україні необхідно розвивати, нині це одна з найефективніших природних методик профілактики, лікування і реабілітації цілої низки захворювань в умовах мікроклімату соляних шахт. Не хочеться вірити, що цей напрям медицини може бути втрачений в Україні назавжди. Саме на базі Брянцівского родовища кам’яної солі необхідно відкрити новий центр спелеотерапії за рахунок бюджетного фінансування, щоб ця методика оздоровлення стала доступною хоча б для хворих дітей, які й будуватимуть майбутнє нашої країни. Незважаючи на всі економічні негаразди, в нашій країні мають функціонувати базові центри медицини за рахунок повноцінного бюджетного фінансування. Створення такого центру на 200 ліжок дасть змогу відкрити щонайменше 300 робочих місць — це повністю відповідає програмі уряду України.
Після перебування у спелеосанаторії наші пацієнти залишали сотні відгуків і теплих слів подяки, сподіваючись повернутися знову в це диво природи для оздоровлення. Вірю, що керівництво нашої держави зробить усе можливе для створення і відкриття такого центру. Надія помирає останньою.

Віктор МУЗИЛЬОВ, головний лікар ТОВ Спелеосанаторій «Соляна симфонія» (2005—2015 рр.), лікар вищої категорії з організації і управління медициною, лікар вищої категорії з педіатрії, член Всеукраїнської асоціації фізіотерапевтів і курортологів України, лауреат всеукраїнського конкурсу 2010 р. «Флагмани сучасної медицини».

Фото Оксани ТАРАНОВСЬКОЇ.