Громадськість б’є на сполох: два роки в Україні не проводяться держзакупівлі ендопротезів

 

Як підтверджують журналістські розслідування (правоохоронці чомусь на це не звертають особливої уваги), в тендерах Міністерства охорони здоров’я традиційно беруть участь і перемагають «свої» компанії, які куруються самими членами тендерних комісій. Завдяки таким схемам частина коштів, що виділяється державою на закупівлю ліків та медичного обладнання, опиняється на рахунках чи в кишенях цих чиновників або людей, наближених до них.

 

У 2014—2015 роках Міністерство охорони здоров’я не спромоглося провести тендерні торги щодо Державної програми ендопротезування. Та й загалом ситуація, яка склалася останніми роками в МОЗ із держзакупівлями імплантів, через штучні перешкоди чиновників на всіх процедурних етапах тендерних торгів перебуває на межі краху. Закупівлі ендопротезів — це «бал для обраних». У них традиційно перемагають компанії, інтереси яких лобіюються в міністерстві. Ключовою причиною зривів тендерних закупівель ендопротезів є зайва деталізація предмета конкурсних торгів, яка обмежує потенційне коло учасників, вигідних для замовника. Такі дії в кінцевому підсумку призводять до здорожчання продукції або навіть до ганебного зриву держзакупівель, про що свідчить сумний досвід минулих років.


Аналізуючи ситуацію, бачимо, що в торгах беруть участь одні й ті самі фірми. Такий перебіг подій не влаштовує медичні компанії, які не раз зверталися до тендерного комітету МОЗ із листами-проханнями про спрощення документації з технічних завдань конкурсу, щоб у них могли брати участь не лише конкретно прописані фірми, а й інші компанії, зокрема українські виробники. Адже, за найскромнішими підрахунками, торік понад 23 мільйони гривень можна було б заощадити для держбюджету, якби тендер із закупівлі імплантів відбувся прозоро. На жаль, усі ці звернення чиновниками було проігноровано.


Наочним прикладом такої ситуації є Київ. Тендерний комітет та головні його спеціалісти керуються медико-технічними вимогами ще 2011—2013 років, які на сьогоднішній день давно застаріли. Та й сам персональний склад київської робочої групи з тендерних закупівель ендопротезів не змінювався вже багато років. Можливо, це пов’язано з тим, що в столиці два роки блокуються тендерні торги щодо програми ендопротезування, через що державою не було закуплено жодного імпланта, а їх, між іншим, потребують понад три тисячі киян. Очевидно, є люди, яким тендерні торги не вигідні. Хто вони? Цим питанням і мають зайнятися відповідні органи.


Однак занепокоєння викликає незрозуміла ситуація щодо програми ендопротезів у нинішньому році, оскільки в Міністерстві охорони здоров’я виразної відповіді нам надати не змогли. Тож ми й надалі продовжуватимемо відстежувати перебіг «тендерних інтриг».

Володимир ГУСТІ, громадський активіст.