У Полтаві презентували дві книги чергового тому обласної енциклопедії «Полтавіка», присвячені образотворчому і декоративному мистецтву. Автором ідеї та керівником цього масштабного проекту став директор Центру дослідження історії Полтавщини Олександр Білоусько. Фінансується він із обласного бюджету за програмою випуску соціально значущих видань.

Окрім згаданого вже вийшов том «Релігія і церква», ще два («Мова і література» та «Архітектура») готові до друку. Представляючи вагому в усіх значеннях слова мистецьку складову енциклопедії, знаний дослідник і педагог Олександр Білоусько нагадав про її, так би мовити, кількісні параметри. Вони вражають. Адже йдеться про дві книги великого формату загальним обсягом 1624 сторінки, де розміщено 719 тематичних і 4316 біографічних статей, 10556 ілюстрацій, зокрема 5230 кольорових репродукцій.
Усе те готували до друку понад півсотні авторів, серед яких були мистецтвознавці, архівісти, історики, археологи, географи та краєзнавці. Вони зібрали «під одним дахом» відомості про митців, пов’язаних із полтавським краєм, та їхні знакові твори, а також про головні етапи мистецького процесу в регіоні від найдавніших часів до сьогодення. І, звісно, послуговуючись сучасною методологією досліджень, аналізували взаємні впливи та «вписували» ті чи інші явища й особистості в контекст європейської та світової культури.
При цьому з’ясувалося, що ні Полтавщина, ні Україна загалом ніколи не були такими собі «провінційними доважками» до «стовпів» цивілізації. Інша справа, що протягом століть бездержавності наші справді визначні здобутки у царині культури та мистецтва, не кажучи вже про персоналії, нерідко просто «губилися», розчинялись у надто тісних «обіймах» імперій або навіть свідомо замовчувалися чи фальсифікувалися. Сьогодні їх доводиться очищати від того намулу й повертати додому. Такі енциклопедичні видання в цьому воістину незамінні помічники.
На його унікальності, виступаючи на презентації, наголосив академік НАНУ, доктор мистецтвознавства Олександр Федорук. За словами останнього, таким виданням не може похвалитися жодна інша область. До не менш значущих аспектів цієї ґрунтовної праці привертали увагу науковці, художники, представники обласної влади та громадськості. Водночас автори тому та герої їхніх публікацій зазначали, що робота над новими дослідженнями неодмінно триватиме.
Згадані книги передадуть переважно до бібліотек краю. Водночас із їхніми електронними варіантами кожен охочий може ознайомитися на сайті «Полтавіки».

Полтава.

 

 

Презентацію мистецького тому «Полтавіки» відкривало тріо бандуристок «Вишиванка» обласної філармонії.

Фото автора.