Виставка, що триває у художній галереї Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника, називається «Портрет солдата». Хоча, можливо, краще було б «Очі солдата». Бо перше, що в цих портретах вражає і заворожує, — очі. Не камуфляжна форма, не забинтовані голови і кінцівки — саме очі солдатів-учасників страшної війни, що коротко називається АТО. Сумні і суворі, пильні і замислені, насторожені і відкриті — у кожного вони віддзеркалюють пережите там, на сході, де зовсім інше життя, інша його ціна й інша правда про нього. Проте всі вони — без ненависті і зла, навпаки — з добром і вірою.
Авторка світлин — журналіст Вікторія Ясинська. Вона — фронтовий кореспондент одного з київських видань. Після багатьох зустрічей та інтерв’ю з героями АТО у неї виникла ідея показати обличчя війни через портрети захисників України та найвиразніші цитати з їх історій.
Перша виставка з 21 фото нині мандрує США і має такий успіх, на який Вікторія та її друзі-волонтери, які повезли портрети туди, не очікували.
У другій колекції вже 40 робіт. Вона викликала велику зацікавленість: Вікторію запрошують до багатьох великих і невеликих міст, як, наприклад, Корсунь-Шевченківський.
Фотокор орієнтувала свою роботу передусім на молодь. Але не тільки, поділилася Вікторія на відкритті виставки. Усе суспільство повинно гідно оцінити мужність і жертовність цих людей та віддати їм належне, насамперед увагою і розумінням.
До Корсуня-Шевченківського ця виставка потрапила завдяки голові громадської спілки воїнів АТО і одному з 40 героїв — Івану Журавльову (на знімку разом зі своїми дітьми). Іван був поранений біля Савур-могили і потрапив у полон. Спогади супроводжують фото: «У полоні розумів, що немає сенсу взагалі що-небудь казати — все одно розстріляють. Я навіть не сподівався вийти звідти живим...» Другий герой виставки з корсунською пропискою — Роман Антонюк. З посади начальника водоканалу він добровольцем пішов на схід і возив там не тільки воду для воїнів.
Щирі та захоплені відгуки про виставку Вікторія Ясинська почула від багатьох відвідувачів. Були серед них і учасники АТО, їхні родичі. Всі вражено вдивлялись в риси бійців, закарбованих на фото, читали й перечитували рядки з одкровень героїв.
Черкаська область.
Фото Людмили ЯРОВОЇ.