Озер із такою назвою в Україні кілька. Але сьогодні йдеться про волинське Біле. Унікальність його в тому, що розташоване воно на україно-білоруському кордоні і розподілене між двома державами навпіл. Живиться як підземними водами, так і водами річки Прип'ять, з якою з'єднане системою каналів через озера Святе і Волинське.
На знімках:
озеро Біле оточене з усіх сторін лісом
канал Хабарище, що сполучує озеро Волянське з Білим перед його впаданням у Біле
на самому березі розташована спостережна вишка українських прикордонників
Біле є водонакопичувачем для судноплавного Дніпро-Бузького каналу, в який вода подається через шлюз і Білоозерський канал. Обидві гідроспоруди розташовані вже на території Білорусі. Проте рівень води не може впасти нижче передбаченого міжнародними угодами.
Вода в Білому чиста і має злегка коричнюватий відтінок. Таке забарвлення -- від торф'яників, через які тече Прип'ять і канали. А назву свою озеро отримало від білого дрібного піску на берегах. Середня глибина озера майже три метри, найбільша -- вісім. Площа -- 700 гектарів.
Тим, хто захоче відпочити з дітьми, немає чого переживати. Дно тут пологе, і поблизу берега досить мілко.
Особливої краси озеру надають ліси, переважно соснові, які оточують його з усіх боків. А ще надзвичайно чисте, напоєне ароматом хвої і трав повітря. Проте і комарів та ґедзів тут досить, вони дуже кусючі. Тож, їдучі сюди на відпочинок, потрібно подбати про захист від цих надоїдливих комах. Оскільки це прикордонна зона, не забудьте прихопити із собою також паспорт. Любителям рибалки тут теж не доведеться нудьгувати. В озері водяться щуки, коропи, карасі, плотиці, краснопірки та інша смакота.
І ще одне: на озері немає баз відпочинку. Тому дбати про ночівлю потрібно самому.
Максим СОЛОНЕНКО.
Фото автора.
Волинська область.