Рівнянина Олександра САЧУКА (він має чин наказного отамана Рівненської січі Війська Запорізького) цікавлять традиції, пов'язані з визвольною місією українського народу, зокрема, зброя, якою користувався гетьман України Богдан Хмельницький. Передусім, його шабля, що дійшла до наших днів і зберігається в Національному історико-етнографічному заповіднику "Переяслав". Це так звана церемоніальна карабеля. Вона сталева, з гравіюванням, із написом у два рядки: BOGDAN/CHMIELNICKI.

 

Олександру Сачуку забажалося, щоб у його колекції з'явився аналог такої шаблі. Рівнянин каже, що майстри-ковалі працювали над нею до півроку. Як результат -- на світ з'явилася шабля, як крапля схожа на гетьманську. Олександр Сачук береже її як зіницю ока. Заодно бере із собою на різного роду фестивалі, народні свята, щоб показати людям, якою була гетьманська зброя (на знімку).

 

А ще Олександр мріє поповнити свою колекцію копією меча, яким благословляли гетьмана України на Берестецьку битву. Як відомо, цього меча над гробом Господнім освятив митрополит Йосааф і доставив в табір Хмельницького, що розташовувався в селі Острів нині Радивилівського району Рівненщини. У переддень Берестецької битви після богослужіння в Михайлівській церкві митрополит вручив меча гетьманові.

 

Євген ЦИМБАЛЮК,
краєзнавець.

Фото автора.

 

Млинів Рівненської області.

 

Голос України