Громада селища Білики, що в Кобеляцькому районі на Полтавщині, наполягає на безумовному виконанні домовленостей щодо вивезення всього поголів’я з розташованого тут свинокомплексу.


«Голос України» вже повідомляв про те, як після кількарічних вимог усунути джерела неймовірного смороду, що продукує згадане підприємство ТОВ «Сільські традиції», тамтешні активісти вдалися до радикальних заходів: встановили біля території комплексу намет і почали блокувати під’їзні шляхи, якими туди завозили корми для тварин. Працівники підприємства тоді навіть показово вивезли на огляд кілька туш свиней, які нібито загинули саме від браку корму...


Зрештою керівники області та підприємства й активісти протестного руху домовилися про цивілізоване «виселення» звідти всіх без винятку свиней на м’ясокомбінати чи утримання деінде до 1 листопада цього року. Екологічна інспекція надала ТОВ «Сільські традиції» відповідний припис, який став офіційною підставою для тимчасового припинення діяльності підприємства. Водночас активісти продовжують цілодобове чергування біля намету, не перешкоджаючи заїзду кормовозів. А от у тому, що керівники підприємства виконують узяті на себе зобов’язання, представники громади засумнівалися.


Їхні сумніви підтвердилися на зустрічі в кабінеті першого заступника голови ОДА Андрія Пісоцького. На неї, крім згаданих активістів, прийшли профільні фахівці, представники чотирьох м’ясокомбінатів області та керівники ТОВ. Останні ошелешили присутніх інформацією про те, що через два тижні після досягнутих домовленостей на підприємстві утримують 37 тисяч свиней, тобто навіть більше, ніж їх було півмісяця тому! При цьому, за даними активістів, на комплексі продовжують запліднювати свиноматок, а кондиційних свиней вивозять тільки на свій далеко не найпотужніший м’ясокомбінат під Решетилівкою.


Генеральний директор ТОВ «Сільські традиції» Юрій Грушевський заперечив припущення активістів і поскаржився на труднощі з продажем нетоварних свиней вагою до 95 кілограмів, яких на підприємстві найбільше.


Водночас активісти громади повідомили про те, що молодняком свинокомплексу, який завезли сюди з Данії, вже цікавляться фермери, приватні господарі, котрі охоче придбали б елітних підсвинків. Але для таких торгів також потрібні пропозиції й відповідні умови... «Якщо керівники підприємства тільки говоритимуть про свої наміри вивезти з нашого селища свиней і не робитимуть для цього реальних кроків, то вже через день-другий ми не зможемо втримати громаду від радикальніших дій, — зазначила депутат Білицької селищної ради Ірина Жук. — Тоді може статися непоправне. Бо коли почнеться справжнє жорстке блокування доріг, якими завозять корми, і свині гинутимуть масово, буде вже не до балачок про їхню вагу чи ціни».


Щоб цього не допустити, на згаданій зустрічі досягли нових домовленостей про те, що керівники ТОВ «Сільські традиції» узгодять із повпредами м’ясокомбінатів області кількісні та цінові параметри продажу свого поголів’я.

Водночас обласні служби надішлють відповідні пропозиції переробним підприємствам сусідніх областей. З тим, щоб уже протягом вересня загалом реалізувати 15—20 тисяч свиней. Також власники комплексу мають підписати з Білицькою селищною радою та представниками тамтешньої громади офіційну тристоронню угоду з уточненим графіком вивезення поголів’я у передбачені раніше терміни. Невиконання цих умов і домовленостей провокуватиме загострення протистояння.


Полтавська область.

 


На знімку: один із ініціаторів закриття свинокомплексу Віктор Киричко показує на смердюче підприємство, розташоване неподалік від його садиби.


Фото автора.