Учора у Варшаві відбулася конференція «Солідарність і суверенітет: парламентська зустріч держав Центрально-Східної Європи». У конференції брали участь делегації національних парламентів 11 держав та їх голови, зокрема, і Голова Верховної Ради України Андрій Парубій. Основним лейтмотивом конференції є бажання змінювати Європейський Союз відповідно до вимог часу, посилення безпеки на континенті та формування рівноправного співробітництва за принципом солідарності, що допоможе реалізовувати спільні інтереси.

 

 

 

Змінювати Європейський Союз відповідно до вимог часу


Виступаючи перед присутніми, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій наголосив, що «для України Європейський Союз не просто політична дискусія». «Україна дорого заплатила за свій цивілізаційний вибір», — сказав він, нагадавши, що під час Майдану поруч з українськими прапорами стояли прапори Європейського Союзу, а воїни на сході країни захищають не лише Україну, а й увесь вільний світ.


А. Парубій зазначив, що у глобальному світі і виклики стоять глобальні, одним з яких є агресія Російської Федерації. «У мене немає сумнівів, що ця агресія має більш глобальний характер — Україна для Росії важлива, але це не остання ціль, яка стоїть перед Путіним», — сказав він і додав, що країни Балтії дуже добре відчувають цю небезпеку.


Голова парламенту переконаний, що ця небезпека полягає не лише у мілітарних викликах, політика, яку проводить нинішня Росія, має дуже багато вимірів: економічний, енергетичний, інформаційний, який особливо важливий. У всіх цих вимірах потрібно давати адекватну відповідь, і давати її спільно всім Європейським Союзом. Водночас, на його думку, найбільш адекватну відповідь агресії можна дати завдяки регіональному співробітництву. «Україна була і залишається прихильником європейської інтеграції, заплатила за неї високу ціну. Україна відчуває важливість регіонального співробітництва, — сказав він. — Регіон Центрально-Східної Європи має величезний невикористаний потенціал і у питаннях енергетики, і у питаннях економіки, і у питаннях транзиту».


Цей потенціал, за словами голови парламенту, необхідно реалізовувати, щоб «зробити добробут наших громадян вищим і безпеку наших громадян надійнішою». Він підкреслив, що Україна цілком підтримує ініціативу, з якою вийшла Польща, буде жваво відгукуватися на подібні пропозиції та приділяти більшу увагу регіональному співробітництву.


За словами Маршалка Сейму Республіки Польща Марека Кухцінського, до негативних наслідків призводить саме відсутність змін і реформ. «Європі потрібний Європейський Союз так само, як і Європейському Союзу Європа. Нас турбують численні кризові явища у ЄС, зокрема, безпорадність на східному фланзі (війна) і південному (міграція), а також негативне ставлення до інтеграції (брексіт)», — сказав він.


Має бути спільна оцінка трагічних подій


А у вівторок Голова Верховної Ради України Андрій Парубій і Маршалок Сейму Республіки Польща Марек Кухцінський обговорили питання співпраці на міжпарламентському рівні, питання безпеки в регіоні та конференцію спікерів парламентів Центральної і Східної Європи, що розпочала свою роботу 31 серпня.


Голова українського парламенту зазначив, що «співпраця у Балто-Чорноморському вимірі, у поясі геополітичного союзу АВС (Міжмор’я) має велику перспективу». На його переконання, така співпраця «дає механізми посилення ЄС і швидкої інтеграції України в Європейський Союз».


Значна частина часу була присвячена геополітичним перспективам співпраці й баченню подальшого розвитку Європейського Союзу.


Окрему увагу було приділено постанові польського парламенту, яка викликала значний резонанс в Україні, стосовно оцінки трагічних сторінок історії.


Голова парламенту наголосив на тому, що «між Україною і Польщею завжди була традиція давати спільну оцінку нашій трагічній історії». «Коли хтось із народів дає односторонню оцінку діям, це викликає резонанс та призводить до некоректних оцінок і викривлення історичних фактів, — сказав А. Парубій. — Такі речі є неприйнятними, Україна і Польща повинні знаходити механізми щодо спільного напрацювання оцінки тим подіям, що відбувались на наших землях, тим більше, що вони відбувалися виключно і лише в результаті окупаційної політики Російської імперії, яка в той час була більшовицькою Росією». За його словами, «окупація наших спільних земель військами тоталітарної Росії стала причиною багатьох трагічних подій, які відбулись на наших землях».


Голова Верховної Ради під час брифінгу зазначив також, що були обговорені «певні ідеї і напрямки подолання тих непорозумінь, які відбулись між нашими народами».

 

ДОСЛІВНО

 

Голова Верховної Ради Андрій ПАРУБІЙ:


«Мені здається, ми змогли знайти механізми і способи, щоб можна було ці непорозуміння зняти, і пам’ятати, що Україна сьогодні захищає безпеку не лише своєї держави, а, у тому числі, й Польщі, й усієї Європи, і усього вільного світу. І для нас вкрай важливо пам’ятати про наш головний фронт, який знаходиться на сході — так само, як і сто років тому».

 

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій та Надзвичайний і Повноважний Посол України у Республіці Польща Андрій Дещиця (другий праворуч) під час конференції.


Прес-служба апарату Верховної Ради України.


Фото Олександра КЛИМЕНКА.