«Ми очікуємо від Німеччини та Франції, як країн-учасниць «нормандського формату», більш активної та солідарної позиції щодо необхідності виконання всіма сторонами Мінських угод», — наголосила Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко під час зустрічі з Федеральним міністром закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром та Міністром закордонних справ та міжнародного розвитку Французької Республіки Жаном-Марком Еро.

 

Саме безпекова та гуманітарна ситуація на Донбасі, а також питання невиконання Російською Федерацією Мінських угод, були ключовою темою зустрічі народних депутатів України із європейськими високопосадовцями. Ірина Геращенко наголосила, що Україна, як і раніше, залишається відданою виключно політико-дипломатичному врегулюванню ситуації на сході України та виконує всі пункти Мінських угод, незважаючи на постійні порушення домовленостей, зокрема, регулярні обстріли з боку Росії та підконтрольних нею бойовиків.


Перший заступник Голови Верховної Ради України підкреслила пріоритетність для української сторони гуманітарного та безпекового аспекту Мінських угод. Вона вважає, що в «нормандському форматі» так само потрібно винести ці питання на перший план і докласти всіх зусиль для негайного звільнення всіх незаконно утримуваних та політичних в’язнів.


Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина ГЕРАЩЕНКО:


«Чекаємо від всіх міжнародних партнерів активної, жорсткої, солідарної позиції у питанні звільнення заручників та політв’язнів. Ви сприяли Україні у звільненні Н. Савченко, маємо посилити тиск на РФ, аби звільнити всіх. Долі полонених українців не можуть бути предметом торгу та шантажу з метою отримання амністії».


Вона визнала, що переговори в Мінську у багатьох питаннях зайшли в глухий кут і потребують нового імпульсу, і висловила сподівання на активізацію діалогу в «нормандському форматі», що сприятиме і більш продуктивній роботі мінських груп.


У зустрічі, на запрошення лідерів коаліції, взяла участь Олена Жемчугова — дружина тяжко пораненого полоненого Володимира Жемчугова, який понад рік утримується у в’язниці в окупованому Луганську. Від імені всіх рідних українських полонених вона озвучила представникам країн Нормандського формату прохання — розглядати гуманітарний аспект та звільнення заручників першочергово й не прив’язувати до політичного контексту. О. Жемчугова висловила сподівання, що лідери країн-учасниць «нормандського формату» зроблять усе можливе задля якнайшвидшого звільнення всіх заручників, які перебувають у полоні в ОРДЛО та у РФ, і передала міністрам звернення від родин заручників.


Ірина Геращенко наголосила, що Україна готова до компромісів заради врегулювання конфлікту на Донбасі, але не за рахунок національних інтересів та суверенітету України. Вона визнала, що до виконання безпекового і гуманітарного аспектів немає передумов для прийняття закону про вибори. Обговорюючи питання можливих виборів, Ірина Геращенко зауважила, що вони можуть відбутися тільки за українським законодавством, за стандартами ОБСЄ, за участі українських політичних партій і ЗМІ. Важливою передумовою мають бути роззброєння і виведення іноземних військ та найманців.


За словами Першого заступник Голови Верховної Ради України, питання відновлення контролю над державним кордоном є надзвичайно важливим, і українська сторона наполягає на створенні п’ятої підгрупи Тристоронньої контактної групи.


У свою чергу, міністр закордонних справ Німеччини В.-Ф. Штайнмаєр зауважив, що країни «нормандської четвірки» вважають імплементацію Мінських угод запорукою досягнення прогресу у врегулюванні ситуації на Донбасі. За його словами, підписання Мінських угод дало змогу досягти значного прогресу у вирішенні конфлікту на сході України.


Ф.-В. Штайнмаєр також повідомив, що 15 вересня на Донбасі набере чинності режим припинення вогню, який триватиме щонайменше тиждень.


«Це може стати гарним початком для встановлення миру на Донбасі», — наголосив він. «Нам потрібен цей спокій, щоб ми продовжили працювати над деталями Мінських домовленостей», — висловив сподівання В.-Ф. Штайнмаєр.


Народні депутати України, присутні на зустрічі, також наголосили на питанні масових порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму, а також на проблемі незаконних виборів, які невдовзі мають відбутись на півострові.


Ірина Геращенко закликала міжнародних партнерів не визнавати вибори, оскільки вони є спробою Росії легітимізувати анексію Криму. Вона подякувала Урядам Німеччини та Франції за солідарну позицію щодо незаконності анексії Криму та висловила сподівання, що усі європейські партнери України будуть одностайними у питанні невизнання виборів у Криму.


Серед іншого, присутні обговорили високий рівень співпраці між Україною та Німеччиною й Францією, якого вдалось досягнути протягом останнього часу.


Ірина Геращенко відзначила поглиблення взаємодії Верховної Ради України з парламентами Німеччини та Франції та подякувала за вагому підтримку у проведенні структурних реформ в Україні у напрямку європейської інтеграції нашої країни. Перший заступник Голови Верховної Ради України також зауважила, що сподівається на подальше поглиблення співробітництва та якнайшвидше ухвалення рішення щодо надання Україні безвізового режиму. У свою чергу, В.-Ф. Штайнмаєр запевнив, що до кінця вересня Європейський парламент завершить роботу над цим питанням.


У зустрічі також взяли участь представники всіх депутатських фракцій Верховної Ради України.


Інформаційне управління апарату Верховної Ради України.