З 1 жовтня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України». Закон, зокрема, передбачає запровадження обов’язку оформлення паспорта громадянина України після досягнення 14-річного віку і введення нового документа, а також карти трудового мігранта як документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства. При цьому у паспорти громадян України, які досягли 18-річного віку, буде вбудований безконтактний електронний носій, в який вносять, зокрема, ім’я особи, стать, громадянство, дату народження, унікальний номер запису в демографічному реєстрі, відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи.

Останній, до речі, дозволить отримувати віддалений доступ до центрів адмінпослуг, де громадяни можуть замовити довідки і виписки з електронних реєстрів.


Паспорт оформлятимуть на чотири роки особам, які не досягли 18 років, а іншим — на 10 років.


За виготовлення внутрішнього паспорта доведеться сплатити адміністративний збір в розмірі 145 грн. (0,1 мінімальної зарплати) у строк не пізніше як через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети, і 290 грн. за виготовлення паспорта не пізніше як через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети. За оформлення паспорта громадянина України вперше адміністративний збір не справляється. Тобто особи, які досягли 14-річного віку, отримують паспорти на чотири роки безоплатно. А от у разі його втрати, за оформлення нового паспорта підліткам доведеться заплатити.


У ІD-паспорт громадянина України вносити відцифровані відбитки пальців рук будуть тільки за згодою особи (відмовитися надавати відбитки пальців можна, написавши відповідну заяву).


Нові паспорти почали видавати ще з лютого цього року. Отримували їх особи, які досягли 16-річного віку. За інформацією Державної міграційної служби, таких паспортів вже видано понад 160 тисяч, а з 1 жовтня отримати такий паспорт можуть всі охочі, старші 14 років. Проте новий внутрішній український паспорт у вигляді ІD-карти, як показала практика, не може використовуватися для перетину кордону. Наприклад, з Білоруссю. На пунктах пропуску з таким документом можуть виникнути проблеми при в’їзді або виїзді з країни. Тож подорожуючи до цієї країни, варто брати не новий український паспорт, а закордонний.