Зимувати в умовах дефіциту блакитного палива знову
готуються на адміністративному кордоні з окупованим Кримом
Сезон суцільних обмежень
Сезон холодів, що наближається, в умовах дефіциту блакитного палива потрібно буде пережити курортному Генічеську. Як відомо, в разі спаду температури нижче мінус десять—дванадцять градусів за Цельсієм споживання газу тут доходить до 110 тисяч кубометрів на добу, а потужності Стрілківського родовища, звідки цей газ подається, становлять лише 65—70 тисяч кубометрів. Після масових відключень минулої зими чиновники від Києва до Херсона «надували щоки», зображуючи посилену роботу над розв’язанням проблеми. Хтось пропонував будувати трубопровід для «закільцьовки» місцевої й національної систем газопостачання, хтось ратував за будівництво об’ємного сховища газу, але всі ініціативи виявилися грошима не підкріплені.
Не дивно, що в дискусії поки що є один-єдиний відчутний наслідок. Це... графік обмеження подачі газу на випадок екстремального зниження температури повітря, який уже встигли оприлюднити на сайті Генічеської райдержадміністрації. Щоб у морози гарантувати безперебійну роботу опалення там, де воно працює тільки на газі, в місті спочатку відключатимуть комунально-побутові об’єкти. А потім і цілі вулиці приватної забудови, де більшість будинків встигли обладнати і газовими, і твердопаливними котлами на дровах або брикетах.
У режимі тотальної економії
Місцева влада стверджує, що графік «погоджено з мешканцями». Але навряд чи обивателі в такому вже великому захваті від перспективи в морози готувати їжу на дровах або купувати ще й електроплити. Адже навіть най-економічніші твердопаливні котли кухонних газплит не замінять — особливо коли йдеться не про приватні будинки, а про установи освіти.
Скажімо, в ПТУ-27 Генічеська вчаться майже чотириста дітей. Гуртожиток для них обігрівається електрикою, а от навчальний корпус, спортивний зал і харчо-блок «живляться» від трьох газових котлів італійського виробництва. Вони досить економічні, але... «Нас уже попередили про те, що в морози необхідно буде знижувати їх потужність до мінімуму. Однак без їжі дітей не залишиш, і переривати навчальний процес на період холодів теж небажано. Тому один із котлів просто будемо відключати, а решту два, ті, що обігрівають навчальні корпуси і харчоблок, продовжать працювати», — ділиться планами директор ПТУ-27 Анатолій Шведов.
Щоб знизити обсяги споживання дефіцитного газу, в Генічеську спішно кинулися переводити на альтернативні джерела енергопостачання об’єкти соціальної сфери. Але якщо з дитсадками процес пішов, то з районною лікарнею — ніяк.
— На придбання потужного твердопаливного котла, реконструкцію мереж райлікарні з місцевої скарбниці та бюджетного Фонду регіонального розвитку виділили загалом 1,9 мільйона гривень. Оголосили тендер на закупівлю устаткування й виконання робіт, однак на нього було подано тільки одну заявку. Тому торги доведеться продовжити, — пояснює голова Генічеської райдержадміністрації Олександр Воробйов.
«Будемо Путіну телефонувати»
Минулої зими в розпал тріскучих морозів окупаційна «влада» Криму неочікувано подала в Генічеськ газ із Глібовського підземного сховища на території Джанкойського району, зобразивши це як «благодіяння» від РФ нібито після дзвінка Путіну від міського голови Генічеська Олександра Тулупова. Ніякого дзвінка, звісно, не було, та й газ до сховища надходив зі Стрілківського родовища, що споконвіку належить Україні. І все-таки фейкова новина, розтиражована кремлівськими пропагандистами, тепер стала мало не всезагальним висловом у генічан. «Напевно, доведеться знову телефонувати Путіну», — єхидствують вони напередодні чергового опалювального сезону.
Херсонська область.
Від автора. Коли ці нотатки готувалися до друку, депутати Херсонської облради прийняли звернення до Президента та Прем’єр-міністра України з тієї ж теми. У ньому зазначено, що ситуація з газопостачанням Генічеського району в осінньо-зимовий період загострюється, а питання дефіциту голубого палива обсягом майже 50 тисяч кубометрів на добу досі «висить у повітрі» — Стрілківське родовище забезпечити таку кількість не може. У Херсонській облраді вважають, що розв’язанням проблеми може бути тільки будівництво окремої гілки магістрального газопроводу за одним із трьох можливих напрямків. Це Енергодар—Новотроїцьке—Новоолексіївка—Генічеськ, Красний Чабан—Генічеськ або Якимівка—Генічеськ. Відтак депутати просять глав держави та уряду внести проект будівництва такого газопроводу до десятилітнього плану розвитку оператора національної газотранспортної системи — ПАТ «Укртрансгаз».