У селищі-райцентрі Нові Санжари повпреди козацької громади Полтавщини влаштували виставку своїх художніх робіт. Вони представили тут кращі зразки різьблення по дереву, сницарства, металопластики, ковальства та інших народних ремесел. Водночас до цієї пересувної виставки за традицією долучилися місцеві художники-аматори та народні умільці. Організатори згаданого дійства напівжартома називають себе "передвижниками". Адже таку виставку козацьких майстрів улаштували уже втретє. Першою була їхня експозиція у знаменитій Диканьці. Потім презентували творіння своїх рук в обласному центрі. Мають амбітні плани об'їхати всі райони Полтавщини. Як то кажуть, не проти "засвітитись" і на всеукраїнських імпрезах.

 

-- Ці роботи ми не продаємо, -- зазначив у розмові зі власкором "Голосу України" головний отаман козацької громади Полтавщини і водночас народний майстер Володимир Полапа (на знімку), котрий разом із побратимами привіз у Нові Санжари виготовлені власноруч декоративні маски із дерева та зразок металопластики із циклу "Живий метал". -- Насамперед прагнемо долучитися до естетичного виховання земляків, допомогти їм відрізнити справжнє народне мистецтво від підробок і відвертої халтури. Не менш важливо згуртувати нашу козацьку громаду, яка з давніх-давен славилася талантами. Згадайте, скільки мистецьких шедеврів створили вихідці з козацьких родів. Сьогодні нерідко навіть у сільській глибинці виявляємо обдарування, котрими не можна не захоплюватися. Треба тільки таких людей помічати і разом дбати про те, щоб Божа іскра в них не згасала.

 

Особливо тішить пана Володимира та обставина, що до їхньої когорти долучаються молоді майстри. Скажімо, на згаданій виставці в Нових Санжарах поруч із рідкісної краси іконами (оклади для них виготовив досвідчений полтавський сницар Сергій Дяченко) розмістили вишукані художні роботи молодих ковалів із Диканьки -- братів Дмитра та Костянтина Юрченків. Останні лише розпочинають свій шлях у народному мистецтві, та з перших кроків заявили про себе впевнено, потужно. Тож нашому козацько-мистецькому роду воістину не буде переводу.

 

Василь НЕЇЖМАК.

Фото автора.

 

Полтавська область.

 

Голос України