У Полтаві Генеральний прокурор України Юрій Луценко представив нового прокурора області. Ним став Микола Кармазін. Він народився на Полтавщині й тривалий час працював тут на різних посадах, пройшовши шлях від слідчого до начальника управління облпрокуратури. Останнім часом працював у Генеральній прокуратурі. Його попередника Сергія Попова було звільнено «за власним бажанням» згідно з поданою ним заявою і переведено на нижчу посаду. За словами очільника Генпрокуратури, сталося це тому, що його не задовольняла робота попереднього прокурора області, бо «незадоволеним був полтавський люд».
Водночас під час брифінгу в Полтаві Юрій Луценко прокоментував підготовлене Генпрокуратурою подання до Верховної Ради про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України Вадима Новинського. При цьому він наголосив, що йдеться фактично про «справу Януковича», котрий на посаді Президента прагнув узурпувати не лише світську, а й церковну владу. Тож поставив завдання перед тодішнім міністром внутрішніх справ Захарченком та «кількома іншими особами, зокрема Новинським, взяти під контроль життя Української православної церкви, яку очолював нині покійний блаженніший митрополит Володимир (Сабодан)».
Щоб примусити хворого митрополита ухвалити рішення про свою відставку, чинився тиск на його найближчого помічника — архієпископа Олександра (Драбинка). Той нібито змушений був написати заяву про надання йому охорони, яка, за словами Юрія Луценка, «переросла, власне, в конвой». При цьому слідством встановлено, що «різні особи, зокрема Новинський», озвучували три головні вимоги: відставка митрополита Володимира, призначення угодного Януковичу предстоятеля УПЦ і виїзд самого Драбинка за межі України.
Тож Генпрокуратура інкримінує народному депутату співучасть у незаконному позбавленні волі архієпископа Олександра (Драбинка). «Ще раз наголошую: це фактично перша справа проти Януковича, яку ми плануємо передати до суду, — наголосив Генеральний прокурор. — Якщо Верховна Рада дасть нам дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності Новинського, її буде достатньо швидко дорослідувано і направлено до суду».
Водночас народний депутат від Опозиційного блоку Вадим Новинський вважає цю справу «повністю сфабрикованою і політично вмотивованою». На його переконання, вона ґрунтується на «брехливих» свідченнях однієї людини, котра сама прагне уникнути відповідальності за неправомірні дії. За словами Вадима Новинського, він не боїться зняття з себе депутатської недоторканності, бо «жив по совісті й за законами України». Народний депутат, який прийшов у парламент із великого бізнесу, не збирається тікати з України, він ніколи не уникав зустрічей із правоохоронцями, з’являвся за всіма викликами слідчих.
Це підтвердив на брифінгу в Полтаві і Юрій Луценко. Водночас він прокоментував останні досить «гучні» заяви народного депутата України попередніх скликань парламенту, активного політика часів президентства Януковича Олени Бондаренко. За словами Генерального прокурора, за будь-які заяви та висловлювання (крім тих, що містять заклики до насильницького повалення конституційного ладу та провокують посягання на суверенітет і територіальну цілісність держави) в нашій країні до кримінальної відповідальності не притягують. Однак щодо дій Олени Бондаренко Юрій Луценко має інформацію про те, вона справді «є фігурантом кількох проваджень». Але, за словами Генпрокурора, «ми не маємо фактів, які можуть дати підстави до оголошення їй підозри найближчим часом».
Полтава.
На знімку: Юрій Луценко під час брифінгу в Полтаві.
Фото автора.