На Полтавщині відзначають 40-річчя з дня створення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод. Як відомо, вона стала провісником Української Гельсінської спілки і, власне, потужного дисидентського руху спротиву тоталітарному режиму в тодішньому СРСР. Тож у Державному архіві в області з нагоди ювілею відкрили виставку документів, світлин і матеріалів під гаслом «Вони кинули виклик тоталітарній системі».


Йдеться про тих перших хоробрих, які навіть за умов постійних репресій та переслідувань продовжували викривати систему. Адже Радянський Союз формально також приєднався до підписаних у 1976 році багатьма країнами Гельсінських угод, які гарантували дотримання прав людини та основних свобод. Хоча насправді його комуністичні вожді тоді лише посилювали репресії після тимчасової хрущовської відлиги.


На виставці в архіві чільне місце відведено землячці, уродженці Полтавщини Оксані Мешко, яка була однією з фундаторок Гельсінського руху в Україні. Ця надзвичайно хоробра жінка, котрій довелося пройти сталінські концтабори, на той час мала вже пенсійний вік і водночас показувала приклад стійкості та мужності молодшим побратимам.


Заходи цими днями відбуваються і в інших навчальних закладах краю. За традицією у Старосанжарській школі, яка з 2002 року носить ім’я Оксани Мешко, запалюють свічку пам’яті на честь видатної землячки (на знімку).

 

Полтавська область.


Фото з архіву автора.