Учора країна відзначала День української писемності та мови. Співвітчизники вже традиційно писали радіодиктант національної єдності, слухали пісні українською, цитували вітчизняних класиків, згадували історію численних заборон та цькування «мови калинової» за часів Російської імперії та Союзу, бо боялися українського слова як потужної зброї нашої національної ідентифікації.


Після обіду біля пам’ятника Тарасу Шевченку в Києві Всеукраїнське об’єднання «Рух захисту української мови» провело віче і концерт, а також зорганізувало ходу проти русифікації України (на знімку).

 

 

 

Нині наша країна потерпає не тільки від російської військової агресії на Донбасі, а й від потужної інформаційно-пропагандистської окупації з боку ворожо налаштованого сусіда з імперськими амбіціями. Мовна ситуація в Україні позначена домінуванням російської мови в основних сферах суспільного життя. Такими є підсумки аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2016 році», оприлюдненого рухом «Простір свободи».

Документ, представлений 8 листопада у столиці, базується на даних державної статистики, соціології, а також моніторингових досліджень, здійснених волонтерами в усіх регіонах України. За даними огляду, російська мова переважає в телеефірі, друкованих виданнях, сфері послуг та українському сегменті Інтернету. Під тиском цих чинників русифікації значна частина громадян, які вважають українську мову рідною, не спілкується нею на роботі чи навіть удома. На думку авторів дослідження, така ситуація становить загрозу мовній ідентичності українців і національній безпеці держави. А на окупованих територіях Криму, Донеччини та Луганщини здійснюється стрімка примусова русифікація, українська мова витіснена з усіх сфер суспільного життя.


Водночас матеріали огляду свідчать про домінування української мови в освіті й кінопрокаті. Внаслідок ухвалення закону про обов’язкову частку українських пісень на радіо значно зросла присутність україномовної музики в радіоефірі. Автори огляду відзначають, що основним негативним чинником, який стимулює витіснення української мови з найважливіших суспільних сфер, є мовний закон Ківалова-Колесніченка. Для приведення правового поля у відповідність із Конституцією і європейською практикою необхідно скасувати цей закон і прийняти нове мовне законодавство.

 

Мова в цифрах

Згідно з даними огляду, українська мова є рідною для 60% громадян України (не враховуючи окуповані території). Російську вважають рідною 15%, обидві мови рівною мірою — 22%, іншу мову — 2%. Проте спілкуються завжди або переважно українською вдома лише 50% співгромадян, російською — 24%, іноді російською, іноді українською — 25%. Частка школярів, які здобувають освіту українською мовою, в 2015/16 році сягнула 89,5%, зрісши за рік на 0,2%.

 

Сумлінно виводимо кожну літеру під час радіодиктанту національної єдності на Українському радіо.


Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.