Представники Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи взяли участь у заходах з нагоди завершенням насування арки нового безпечного конфайнменту на об’єкт «Укриття» Чорнобильської АЕС.
Створений у 1986 році героїчними зусиллями вчених, проектувальників, будівельників, військових та працівників Чорнобильської АЕС, об’єкт «Укриття» — це унікальна захисна споруда, яка виконувала надзвичайно важливу функцію фізичного бар’єра на шляху виходу радіоактивних речовин та іонізуючого випромінювання в навколишнє середовище. Проектування і спорудження об’єкта «Укриття» було здійснено за рекордно короткий строк — лише за півроку. Особливість і складність цього об’єкта полягала у відсутності як у вітчизняній, так і у світовій практиці досвіду подолання наслідків такої масштабної аварії. Розрахований на 30 років експлуатації, об’єкт «Укриття» надав фахівцям час для напрацювання подальших важливих високотехнологічних рішень.
Новий безпечний конфайнмент — це також унікальна споруда, задля будівництва якої свої зусилля разом з Україною об’єднали 28 країн-донорів, які зібрали понад 1 мільярд 417 мільйонів євро, до роботи над проектом було залучено 10 тисяч працівників у багатьох країнах. Загалом 40 країн взяли участь у цьому будівництві. Висота нового безпечного конфайнменту — 110 метрів, ширина — 257 метрів, довжина — 164 метри. Це найбільша у світі рухома конструкція, яка коли-небудь будувалася людством. Нове укриття розраховане на сто років.
У липні цього року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань правового режиму території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Цей Закон спрямований на реінтеграцію постраждалої території, насамперед це заснування Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, створення об’єктів з вироблення електроенергії з альтернативних джерел, розвитку інфраструктури проведення наукових досліджень тощо. Це є передумовами того, що Зона відчуження перетворюється на місце для реформ, наукових досліджень, розробки нових високотехнологічних рішень.
Під час засідання Асамблеї вкладників Чорнобильського фонду «Укриття» та Асамблеї донорів Рахунку ядерної безпеки українська сторона поінформувала, що вживає необхідних заходів щодо погодження спеціального механізму прийняття в експлуатацію нового безпечного конфайнменту. На сьогодні Україною сплачено внесок до Рахунку ядерної безпеки у розмірі 147 036 800 гривень, тож українська сторона виконала взяті на себе зобов’язання.
У ході обговорень було приділено увагу питанню завершення будівництва Сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) у прийнятні терміни, оскільки відсутність цього об’єкта не дає змогу виконувати заплановані роботи зі зняття з експлуатації блоків Чорнобильської АЕС.
Учасники засідань наголосили на необхідності оперативного внесення заявлених коштів країнами-донорами з метою дотримання графіків виконання проектів міжнародної технічної допомоги на Чорнобильській АЕС.
Інформаційне управління апарату Верховної Ради України.