Держава повинна підтримувати малий і середній бізнес, використовуючи досвід європейських країн. У цьому переконаний голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергій Рибалка (на знімку). За його словами, Україна не може конкурувати на світовому ринку зі своєю продукцією, оскільки в нас досі відсутні умови для розвитку підприємництва: кредитування бізнесу під прийнятні відсотки, податкові канікули та інші.

 

 

«Усім популістам, які кажуть, що податкові пільги не потрібні, оскільки вони зменшують дохідну частину бюджету, хочу сказати, що наші бізнесмени без підтримки держави не матимуть стимулу для розвитку свого бізнесу в Україні. Для прикладу наведу ситуацію з підвищенням мінімальної зарплати. Після ухвалення закону про підвищення мінімальної зарплати вдвічі окремі експерти почали прогнозувати зростання цін на українські товари на третину, а також масові скорочення на малих підприємствах. За інформацією Державної фіскальної служби, на сьогодні в Україні бізнес на 85 відсотків складається з малих підприємств. Це доволі великий відсоток», — розповів Сергій Рибалка.


На переконання голови фінансового комітету, держава зобов’язана підтримати малий бізнес іншими стимулами, оскільки його витрати зростуть. «Адже фонд оплати праці малих підприємств зазвичай становить третину всіх витрат. Важливо, щоб це підвищення не привело до переведення працівників на 0,5 чи 0,25 ставки або навіть до зростання безробіття, коли бізнес змушений буде скорочувати своїх співробітників», — зауважив Сергій Рибалка.


Він вважає, що зарплати і пенсії необхідно підвищувати насамперед за рахунок економічного зростання, але поступово, щоб інфляція не «з’їла» доходи людей.


«Наведу приклад Польщі, де майже 15 років тому також різко підвищили рівень оплати праці. Але перед цим було внесено зміни до законодавства, які створювали сприятливі умови для розвитку бізнесу. Отже, якщо підприємець інвестував мільйон злотих у бізнес у Польщі, створив певну кількість робочих місць, сплачує податки до бюджету, то протягом декількох років держава повертає йому майже 70 відсотків цих інвестицій. 

Головними критеріями в цьому питанні є кількість грошей, які вкладено в бізнес, а також кількість створених робочих місць. Це дає змогу бізнесмену, інвестувавши мільйон злотих, повернути собі за кілька років 700 тисяч. 

 

Такі умови дають можливість успішно розвивати власний бізнес і підвищувати зарплату», — розповів Сергій Рибалка. Тож з інвестованого бізнесменом мільйона злотих і сплачених ним податків із заробітної плати держава повертає йому 70 відсотків. Звичайно, польському бізнесу вигідно сплачувати податки, оскільки вони йому повертаються.


«Навіщо нам вигадувати велосипед, якщо такий механізм успішно працює в різних країнах світу? Український бізнес повинен мати вигідні умови для свого розвитку під державні гарантії. Лише тоді ми матимемо перспективу запустити нашу економіку, щоб не залишатися й надалі сировинним придатком», — резюмував Сергій Рибалка.