Урядовці, експерти і банкіри запевняють: гроші з рахунків «Приватбанку» нікуди не зникнуть

 

 

Клієнти «Приватбанку» не матимуть проблем із доступом до своїх коштів — зарплати, пенсії, стипендії, які проходять через цей банк, надходитимуть справно. У цьому запевнили міністр фінансів Олександр Данилюк та голова Національного банку Валерія Гонтарева на спільній прес-конференції.


Нагадаємо, увечері в неділю, 18 грудня, на засіданні уряду було оголошено, що ПАТ «Приватбанк» переходить у стовідсоткову державну власність.


«Таке рішення було ухвалено з огляду на системне значення найбільшого у країні банку», — пояснив О. Данилюк. За його словами, це дасть змогу стабілізувати фінустанову, зберегти кошти майже 20 мільйонів вкладників та забезпечити стабільність фінансової системи країни. «Це дає можливість вкладникам мати безперервний доступ до своїх грошей. Із процедурних причини тимчасово, на один день, буде зупинено обслуговування клієнтів — юридичних осіб. Уже робляться кроки, щоб це мало мінімальний вплив на їхній бізнес. Інших обмежень для клієнтів нині не передбачено і не відбувається».

 


Чому «Приватбанк» став державним?


Глава Нацбанку Валерія Гонтарева пояснила, що причиною націоналізації стало те, що акціонери не виконали програму докапіталізації.


Простою мовою це означає, що у «Привату» не вистачає резервних грошей. Банк видавав кредити компаніям, скажімо так, близьким до його власників. Умови цих кредитів були настільки пільговими, що застав під них або взагалі не вимагали, або вони виявлялися незначущими. Суму сумнівних кредитів експерти оцінюють у 130—140 мільярдів гривень. Є підозри, що так з банку виводилися капітали. Тепер, коли банк націоналізовано, експерти пророкують, що необхідні для докапіталізації кошти візьмуть з державної, тобто нашої з вами, кишені. Допустити ж банкрутство «Привату» Нацбанк не міг через те, що це — найбільша фінансова установа країни, і зупинення її діяльності мало б руйнівні наслідки для держави.


Гонтарева, як і міністр фінансів, запевнила, що нині ситуація під контролем, адже «Приватбанком» уже керує держава, та додала, що перехід банку в державну власність відбудеться відповідно до ст. 41.1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».


Водночас у топ-менеджерів «Привату» інша версія причин націоналізації. «Відтоді як почалася війна, наш банк пережив сім інформаційних атак. Будь-який інший банк не пережив би жодної з них. Але остання атака, що розпочалася тиждень тому, була найтяжчою. Щодня ми поновлювали рекорди за кількістю коштів, виданих клієнтам у банкоматах і відділеннях», — написав на своїй сторінці у Фейсбуку один з топ-менеджерів банку Дмитро Дубілет.


У будь-якому разі — без паніки!


Утім, і представники банку, і урядовці, і банкіри просять населення не панікувати — гроші з рахунків та депозитів «Приватбанку» нікуди не зникнуть, запевняють вони в один голос.


«Усі кошти на поточних і депозитних рахунках усіх фізичних та юридичних осіб будуть збережені. Це гарантує держава», — роз’яснює Дубілет.


Однак протягом минулих вихідних багато українців усе-таки піддалися панічним настроям, які роздмухували деякі ЗМІ, і почали масово знімати кошти зі своїх карток або ж «конвертувати» гроші на рахунках у товари. Але жодних проблем з прийомом карток в їхніх власників не виникло. Так само дещо збив панічні настрої й той факт, що гроші з картки «Привату» можна зняти у будь-якому банкоматі без комісії.


Тепер доля найбільшої фінансової установи країни залежатиме від того, чи зуміє нова адміністрація швидко ввійти у курс справ, подолати наслідки паніки та відновити репутацію банку.