На сесії Рівненської обласної ради 23 грудня депутати розглянули ряд важливих для регіону питань.

 

Одне з них – про обласний бюджет на 2017 рік. Директор департаменту фінансів Рівненської ОДА Лідія Біляк назвала основні показники головного фінансового документу області на наступний рік: розрахунковий обсяг доходів загального фонду обласного бюджету складе 451,3 млн. грн.; крім цього, передбачені субвенції з державного бюджету у сумі близько 5077 млн. грн.; видатки обласного бюджету передбачені в сумі 5 919,3 млн. грн. Одним з основних пріоритетів формування видаткової частини обласного бюджету залишається збереження його соціальної спрямованості.

 

Не обминули на сесії депутати і проблеми з будівництвом шкіл на Рівненщині, щоб можна було надавати якісні освітні послуги. Адже область, особливо поліські райони, – лідер по народжуваності дітей: якщо середній показник народжуваності по Україні 11,4 відсотка, то по Рівненщині – 15,9, а в таких районах як Рокитнівський – 20,7, Володимирецький – 19,6, Сарненський – 18,7. Тож не дивно, що тут, всупереч загальній тенденції по Україні до оптимізації шкіл у зв`язку із зменшенням кількості учнів, навпаки визріла гостра потреба у будівництві нових шкіл і дитячих закладів. У багатьох селах, як, скажімо, у Степангороді Володимирецького, Малих Цецевичах Сарненського, Піскові Костопільського району та інших, дуже ветхі школи, тут немає не лише належних умов для навчання, але воно проводиться у кілька зміни. Саме через боязнь батьків відправляти дітей у ветхі школи час від часу на Рівненщині виникають першовересневі протестні акції, як, скажімо, було цього року у селі Степангород Володимирецького району. Тут навчальний процес затримався більше, ніж на місяць, оскільки батьки справедливо вимагали від влади будівництва нової школи (бо боялися пускати дітей у стару), оскільки в селі більше півтисячі дітей шкільного віку і зберігається стабільна тенденція до збільшення їх кількості. Щоб привернути увагу влади до проблеми, батьки змушені були вдатися до ось такої акції протесту і навіть блокувати трасу. І у Степангороді, хоча й черепашими темпами, але вже почали зводити нову школу…

 

Такі ситуації, як у Степангороді, можна прогнозувати і в інших селах Рівненщини. На сесії та засіданнях постійних комісій облради озвучили таку цифру: у 55 школах області навчання проводиться у дві зміни, буває, що й у дві з половиною, оскільки кількість учнів у декілька разів перевищує проектну потужність шкіл; щороку більше трьох тисяч дітей не охоплено дошкільною освітою через нестачу дошкільних навчальних закладів та обмежену кількість місць у вже існуючих.

 

Депутати звернулася до парламенту, уряду, Мінфіну, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з клопотанням збільшити фінансування з Держбюджету будівництва та реконструкції навчальних закладів Рівненщини, оскільки самотужки області цю вкрай гостру проблему не вирішити.

 

Загалом, нинішня сесія Рівненської обласної ради виявилась «щедрою» на звернення до вищих органів влади. Серед таких: звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення скасування тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді; звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України щодо врегулювання ситуації в аграрній галузі та продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення; звернення Рівненської обласної ради до Львівського міського голови Андрія Садового, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України щодо припинення вивезення твердих побутових відходів із м. Львів на територію Рівненської області, та ін.

 

Як і на кожній сесії, і на цій не обійшлося без так званих «бурштинових» питань. Воно й не дивно, бо проблема незаконного видобутку бурштину не перестає бути актуальною й болючою для Рівненщини. Депутати прийняли звернення до МВС України щодо відновлення роботи оперативного штабу Нацполіції України по боротьбі з нелегальним видобутком бурштину в Рівненській області (кількома днями раніше такий лист міністру МВСУ Арсену Авакову направив і голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко). Адже після виведення підрозділів Нацполіції і частин Нацгвардії України з північних районів області значно збільшилася кількість випадків незаконного видобутку бурштину.

 

Цього дня розглядались питання по трьох претендентах на надання облрадою погодження щодо продажу на аукціоні спецдозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі промислової розробки бурштину. Однак депутати своїм голосуванням двом претендентам відмовили, а лише погодили надати надра у користування ТзОВ «Санкомян» з метою видобування бурштину Томашгородського родовища (457гектарів), що знаходиться у Сарненському і Рокитнівському районах Це викликало докори окремих депутатів щодо вибірковості. Тим часом громадські активісти ще на початку сесії щодо цих питань закликали депутатів «не розбазарювати надра», а дочекатись прийняття цивілізованого Закону про видобуток бурштину, який «застряг» у парламенті після першого читання.

 

Олександра ЮРКОВА.

 

Рівне.

 

Голос України