Як автомобіль неможливо уявити без коліс, так і Новий рік — без зеленокосої красуні. Це може бути і ялинка, і сосна — про уподобання, як відомо, не сперечаються. На Сумщині сосни купують приблизно в десять разів частіше, ніж ялинки, і саме на такі пропорції орієнтуються лісівники напередодні Нового року.
Зараз що далі в ліс, то менше дров, і ця обставина позначається на новорічній атрибутиці. Замість живих дерев дедалі частіше купують пластмасові вироби «багаторазового використання», але ж якби до їх холодної краси додавали ще й хвойного аромату! Поки що натуральному дереву альтернативи немає, бо тільки воно пахне живицею.
На Сумщині новорічні пахощі «в кожен дім» забезпечує обласне управління лісового та мисливського господарства. Кампанію з продажу дерев воно почало 2 грудня. Працює понад 80 пунктів, розташованих на територіях місцевих лісгоспів та в людних місцях. За словами начальника обласного управління Віктора Чигринця, нинішнього сезону лісівники планують продати не менше 40 тисяч сосен та ялин. Минулого року їх реалізували понад 47 тисяч, бо новорічні деревця на Сумщині оптом закуповували підприємці з Харківської, Дніпропетровської, Полтавської, Херсонської та інших областей.
Цієї зими напередодні свята хвойні дерева коштують у середньому 31 грн. за погонний метр, але залежно від району ціни коливаються від 30 до 35 грн. Якщо дерево не «нелегальне», а заготовлене та продається прозоро й планово, воно обов’язково має маркування. Це може бути пластикова бирка зі штрих-кодом чи самоклейна стрічка. Стрічка дешевша за бирку, тому її використовують дедалі частіше. В обох випадках споживач може «забити» зазначений номер на сайті та дізнатись, чи «законне» йому дісталось деревце.
— Сосни та ялини на продаж заготовлюють під час санітарних рубок, — пояснює Віктор Чигринець. — А Тростянецький, Роменський та Краснопільський лісгоспи вирощують ялинки в горщиках — спеціально для природолюбів. Дерево не всихає і не осипається, а навесні його можна висадити в ґрунт. Коштує «вічно-новорічне» дерево до 150 гривень.
У передноворічні дні активізуються «зелені» браконьєри, тому лісівники в цю пору «не вилазять» із рейдів. На Сумщині створено 66 бригад, до складу яких входять і працівники поліції. Загалом в охороні зелених насаджень беруть участь майже 250 осіб, які пильнують не лише лісові масиви, а й автошляхи та базари. В обласному управлінні лісового та мисливського господарства цю важливу роботу очолює Олександр Баня.
Сумська область.
До Нового року готові! Головний лісничий Роменського лісгоспу Іван Примак.
Фото надано Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.