Військова прокуратура Західного регіону України тримає на контролі питання соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей. У результаті його вивчення установлено неналежність стану забезпечення дітей захисників держави відомчими дошкільними навчальними закладами у місцях розташування військових формувань.


На даний час у зв’язку з проведенням антитерористичної операції на сході України та агресією Російської Федерації продовжується реформування та збільшення чисельності Збройних Сил України, перехід до формування військ на контрактній основі, що призводить до збільшення кількості громадян у населених пунктах, де постійно дислокуються військові частини.


До прикладу: в кілька разів збільшилась кількість контрактників, які проходять службу у військових частинах на Яворівщині. І цей процес набуває масштабу, бо затверджено програму щодо розширення Міжнародного центру миротворчості та безпеки, створення додаткових тактичних і вогневих навчальних місць, збільшення кількості стрільбищ.


Водночас у с. Старичі Яворівського району діють лише один дошкільний та один загальноосвітній навчальні заклади. У кожному з них — велика проблема з їх перенавантаженнням та відсутністю вільних місць.
Аналогічна ситуація склалась у тому ж селі в молодших класах загальноосвітньої школи, де одразу функціонує п’ять класів на паралелі по 30 учнів в кожному.


Здавалося б, згідно із законодавством дітям військовослужбовців за місцем проживання їхніх сімей повинні у першу чергу надаватись місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах. Та, як з’ясувалося під час зустрічі з військовослужбовцями зазначених військових частин, норми ч. 4 ст. 13 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» фактично не виконуються.


«Акцентували увагу батьки-військовослужбовці не тільки на недієвості цих норм, а й на необхідності виділення додаткових рейсових автобусів за маршрутом с. Старичі — м. Новояворівськ, — зазначив військовий прокурор регіону Олег Сенюк. — Особливо в ранкові та вечірні години, коли діти прямують до навчальних закладів Новояворівська і з них».


З метою розв’язання проблем дітей військовослужбовців Старицького гарнізону прокуратура регіону звернулась із відповідним клопотання до голови Львівської обласної державної адміністрації про розгляд цього питання. Зокрема, збільшення кількості громадського транспорту на маршрутах компактного проживання військово-службовців та дислокації зазначених військових частин, яке перебуває на розгляді.


Такі факти неналежного забезпечення дітей військовослужбовців навчальними закладами непоодинокі.


Ще один тривожний сигнал надійшов із Прикарпаття. Установлено, що будівля, в якій розташовано дошкільний навчальний заклад в одному з військових містечок в Надвірнянському районі Івано-Франківської області, використовується не повністю та потребує капітального ремонту. Однак зазначені витрати не можуть бути проведені Надвірнянською районною державною адміністрацією, яка опікується фінансуванням закладу, оскільки будівля перебуває на балансі Івано-Франківської КЕЧ району. Частина будівлі не опалюється, що призводить до її руйнування, а сантехніка, меблі, інше обладнання та дитячі майданчики — в незадовільному стані.


У цьому закладі навчаються 65 дітей військовослужбовців.


Окрім того, діти військовослужбовців однієї з військових частин Закарпаття, що в м. Мукачевому, відвідують переповнені дитячі садки. У цьому разі норми законодавства виконуються не повною мірою. Право цих військових на першочергове прийняття їхніх дітей до комунальних дитячих дошкільних навчальних закладів також реалізовано не повною мірою.


З метою недопущення порушення прав дітей військовослужбовців військова прокуратура Західного регіону України клопоче про створення відомчих дитячих навчальних закладів у військових містечках у смт Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області, с. Старичі Яворівського району Львівської області та м. Мукачевому Закарпатської області.


Прес-служба військової прокуратури Західного регіону України.