На Полтавщині керівництво обласного центру екстреної медицини звернулося до земляків із проханням не перевантажувати підлеглих непрофільними викликами. Адже останнім часом кількість виконаних службою "швидкої" виїздів у регіоні фактично подвоїлась. У період перевищення епідпорога гострих респіраторних захворювань і грипу цьому, здавалося, не варто було б дивуватись. Утім, проаналізувавши ситуацію, фахівці дійшли невтішних висновків.

 

На знімку:

 

дехто й досі плутає
станцію швидкої допомоги
зі службами таксі
чи навіть філією витверезника...

 

Як з'ясувалося, з півтори тисячі викликів на добу майже третина стосувалася побоювань пацієнтів із приводу підвищення температури тіла саме після застуди чи "грипозної" інфекції. Та тільки 10--12 відсотків таких виїздів закінчувалися госпіталізацією хворого. Тож у більшості випадків проблему могли і повинні були розв'язати обстеження, консультації та призначення необхідних пігулок чи препаратів сімейними лікарями. Тим паче, що в час зимових "пікових" навантажень їм допомагають колеги зі "звичайних" служб, зокрема й інтерни, котрі також під час чергувань можуть приїхати до "грипуючого" хворого додому.

 

Неважко здогадатися, що виїзди бригад екстреної медицини обходяться незрівнянно дорожче. Надто за умов, коли, як то кажуть, ніхто не відміняв ні критичних загострень серцево-судинних хвороб, ні тяжких травм та ушкоджень при аваріях на дорогах та інших НП, які справді потребують негайного виїзду "швидкої". Та саме відволікання останніх на "температурні" й інші подібні проблеми може коштувати комусь життя...

 

За таких обставин фахівці нагадують про те, що перелік симптоматики, яка потребує виїзду служби "103", визначений постановою Кабміну та відповідними правилами. І радять пацієнтам уважніше прислухатися до слів працівників віднедавна єдиної загальнообласної диспетчерської служби екстреної медицини під час телефонного спілкування з ними та, власне, відповідальніше ставитися не лише до свого здоров'я. Пам'ятаючи, що в ролі тих, до кого лікарі не повинні спізнитися ні на хвилину, можуть будь-якої миті опинитися їхні найближчі родичі або вони самі...

 

Водночас медики з сумом констатують, що не меншає "любителів" просто перевірити виконання працівниками "швидкої" часових нормативів доїзду до місця виклику. Чи скористатися екстреною медициною як таксі або іншою сервісною службою й навіть своєрідною філією витверезника...Останній подібний випадок у Полтаві обурив не лише лікарів. Дзвінок від чоловіка, котрий скаржився на підвищений тиск і болі в серці, надійшов у диспетчерську "швидкої" майже о 23-й годині. Тож до нього відразу направили єдину на зміні спеціалізовану кардіологічну бригаду.

 

Проте, приїхавши до згаданого "хворого", медики побачили нетверезого чолов'ягу, котрий сидів у салоні власного автомобіля, слухав музику і зовсім не нагадував тяжкого "сердечника". Хоча він одразу зажадав, аби дві жінки-медики на руках... віднесли його у власне помешкання на четвертому поверсі. При цьому поводив себе агресивно, "присмачував" спілкування образами. Тоді працівники "швидкої" викликали поліцію.

 

Поскаржився правоохоронцям і сам "пацієнт": мовляв, лікарі "не так" його обслуговують. Але після того як з'ясувалося, що ніяких реальних симптомів вигаданої ним хвороби немає, зізнався: хотів перевірити, як швидко домчить до нього машина з червоним хрестом...За таких обставин поліцейські склали протокол про завідомо неправдивий виклик спеціальних служб. Штрафні санкції за такі "витівки" передбачені статтею 183 відповідного Кодексу. В ній серед переліку тих служб є й "швидка медична допомога". Хоча остання зазвичай залишається поза "зоною досяжності" правоохоронців і служителів Феміди.

 

 

Передовсім через те, що далеко не кожна бригада медиків, наразившись на подібне нахабство, наважується звернутися до поліцейських, щоб задокументувати порушення закону. Не кажучи вже про те, що доведення "неправдивості" виклику лікарів потребує набагато більше зусиль, ніж, скажімо, безпідставності "сигналу" вибухотехнікам чи пожежникам. Та й штрафи за такі, з дозволу сказати, "жарти" передбачені мізерні - від трьох до семи неоподаткованих мінімумів доходів громадян. За таких умов охочих "покататися" на руках медиків "швидкої", вочевидь, не меншатиме...

 

Василь НЕЇЖМАК.

Фото автора.

 

Полтавська область.

 

Голос України