У Полтаві влаштували першу всеукраїнську виставку живопису та графіки глухих художників "Світ, який почула душа", присвячену пам'яті відомого митця Григорія Ксьонза.
На знімку:
організатори та учасники виставки
з архієпископом Полтавським і Кременчуцьким Федором
Власне, саму експозицію картин у духовно-культурному центрі імені Паїсія Величковського, що діє при Свято-Успенському кафедральному соборі УПЦ Київського патріархату, відкрили трохи раніше. А тепер на персоніфіковану презентацію творів запросили авторів. Приїхати змогли не всі. Та на цій своєрідній творчій толоці півтора десятка художників репрезентували фактично всю Україну -- від Львова та Рівного до Харкова й Одеси.
Представлені на виставці пейзажі, портрети, натюрморти, графічні роботи професіоналів і аматорів, звісно, не рівнозначні за художнім рівнем. Однак усі позначені талантом і дивовижною щирістю, безпосередністю сприйняття дійсності. Тим паче, що для людей із вадами слуху саме образотворче мистецтво разом із мовою жестів стає ще й засобом комунікації...
Не менш важливе для таких митців і спілкування між собою. Тож вони, як то кажуть, одностайно підтримали ідею організаторів цієї експозиції -- керівника згаданого Духовно-культурного центру Сергія Козлова, голови Полтавської обласної організації Українського товариства глухих Леоніда Усенка, президента столичної Спілки глухих художників "Натхнення" Олексія Нашивочнікова та їхніх однодумців: уже навесні чи влітку зібрати ще ширше коло живописців і графіків на творчий пленер.
Улаштувати його збираються також на Полтавщині -- там, де жив і працював до середини минулого століття один із найвидатніших представників нашого "наївного" малярства Григорій Ксьонз, який утратив слух іще в дитинстві. Представлені на виставці півдесятка його робіт стали своєрідним еталоном для сучасних художників. А один із них згадав, як у дитинстві бачив у бабусиній хаті під соломою дуже схожу картину, споглядання якої ніколи не набридало...
Василь НЕЇЖМАК.
Фото автора.
Полтава.