Ранкове засідання 2 березня
Сьогодні весь цивілізований світ, підтримуючи Київ, повинен зробити реальні кроки для того, щоб нормалізувати ситуацію і припинити спробу агресії проти нашої країни
Екстрене пленарне засідання Верховної Ради відбувалося у закритому режимі для того, щоб не було можливості використовувати емоційні виступи народних депутатів, а у тих, у свою чергу, не було спокуси у небезпечній для країни ситуації використовувати трибуну парламенту для політичної самореклами. На цьому наголосив Голова Верховної Ради Олександр Турчинов по завершенні засідання. За його словами, під час нього депутати заслухали доповіді міністра оборони, голів Служби безпеки, Прикордонної служби, міністра внутрішніх справ стосовно ситуації і в Криму, і в країні в цілому.
«Верховна Рада консолідувалася навколо тієї небезпеки, яка є. І фактично три постанови, які були проголосовані, ухвалювалися понад 300-ми голосами», — сказав О. Турчинов.
Одну з ухвалених постанов, яка відображає позицію Верховної Ради, глава парламенту озвучив — йдеться про постанову Верховної Ради про підтримку Збройних Сил України, інших військових формувань України. В документі, зокрема, зазначається, що в умовах небезпеки територіальній цілісності України, загрози її державному суверенітету, провокування силового сценарію та дестабілізації ситуації в країні, порушення її миру та спокою Верховна Рада України від імені народу України висловлює повну солідарність та всебічну підтримку Збройним Силам України, які готові стати на захист нашої вітчизни, усьому особовому складу — від міністра до рядового.
Також у документі наголошується, що Верховна Рада беззастережно схвалює рішення РНБО, ухвалене 1 березня 2014 року про приведення ЗС України у повну бойову готовність та доручає Кабінету Міністрів вжити негайних заходів з покращення матеріально-фінансового забезпечення всіх потреб Збройних Сил, пов’язаних із захистом України, її суверенітету та територіальної цілісності. У разі необхідності негайно подати до Верховної Ради пропозиції щодо внесення змін до закону про Державний бюджет на 2014 рік.
О. Турчинов також повідомив, що було прийнято постанову про звернення Верховної Ради до парламентів держав-гарантів безпеки України та міжнародних організацій. «Безумовно, сьогодні держави, які були гарантами безпеки України, повинні виконати свої зобов’язання. Сьогодні весь цивілізований світ, підтримуючи Україну, повинен зробити реальні кроки для того, щоб нормалізувати ситуацію і припинити спробу військової агресії проти нашої країни», — сказав він.
Водночас Голова Верховної Ради наголосив, що ситуація, на превеликий жаль, залишається дуже напруженою. «Передусім йдеться про АРК, де відбувається блокування військовими Російської Федерації містечок, де розташовані українські Збройні Сили. Мало того, вночі керівництво Збройних сил Росії, зокрема керівник Північно-Кавказького військового округу висунув ультиматум українським військовим з тим, щоб вони роззброїлись і залишили міста своєї дислокації. Ультиматум був до 5 години ранку. Вночі я говорив з російським керівництвом. На превеликий жаль, я не зміг зв’язатися ані з президентом Путіним, ані з прем’єром Медведєвим, але говорив з головою Держдуми Росії паном Наришкіним та чітко акцентував на агресивних погрозах російських військових і повідомив, що українські війська діють відповідно до українських законів та Конституції. Вони будуть обороняти українську землю. І будь-яка спроба атакувати військове містечко — це пряма військова агресія проти нашої країни, за що нестимуть повну відповідальність російські військові та керівництво Російської Федерації», — розповів глава парламенту.
За його словами, штурму о п’ятій годині не було, але ситуація залишається дуже напруженою.
Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк під час брифінгу наголосив, що парламент конституційною більшістю продемонстрував єдність, спрямовану на підтримку і захист територіальної цілісності і суверенітету України. Також він чітко визначив, що на території Автономної Республіки Крим діють виключно Конституція і закони України. «Це означає, що будь-хто, хто приймає і виконує рішення на території автономії, повинні здійснювати це виключно в межах законодавства України», — застеріг глава уряду.
А. Яценюк також зазначив, що парламент знайшов можливість збільшити фінансування Збройних Сил. До того ж він повідомив, що нині розпочаті перевірки того, як упродовж останніх чотирьох років «проти правоохоронної системи та спеціальних служб і всіх військових формувань Збройних Сил здійснювалася цілеспрямована диверсія з підриву обороноздатності держави».
«Цим буде займатися військова та Генеральна прокуратура», — повідомив він.
А. Яценюк також наголосив, що Україна прагне вирішити нинішню кризу політичними і дипломатичними шляхами та що для цього задіяні всі інструменти. «Тільки протягом останньої доби я мав декілька розмов з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, віце-президентом США Джо Байденом, головою Єврокомісії паном Баррозу, президентом Євросоюзу паном Ромпеєм... Учора прибув міністр закордонних справ Туреччини, а Туреччина є надважливою країною у Чорному морі», — повідомив А. Яценюк та запевнив, що всі країни не просто висловили свою стурбованість, а зробили жорсткі заяви та оцінки щодо дій Російської Федерації на території України. Також українська влада продовжує залучати до розв’язання конфлікту міжнародні організації, зокрема, Раду безпеки ООН, Раду Європи, ОБСЄ...
Аналогічна позиція української сторони неодноразово доводилася до російської влади. Попри це, повідомив прем’єр, протягом останніх днів Росія здійснила декілька провокацій, які напевно мали на меті легалізацію перебування російського збройного контингенту на території автономії. Проте українські військові, здійснюючи захист власних частин та штабів, не піддалися на жодну з цих провокацій. «Учора вночі фактично кожні півгодини військові Чорноморського флоту Російської Федерації здійснювали системні провокації для розпалювання конфлікту, під час якого було б застосовано зброю», — повідомив глава уряду.
Коментуючи рішення парламенту, А. Яценюк наголосив, що Верховна Рада вимагає, щоб Росія негайно виконала угоду про тимчасове перебування Чорноморського флоту на території України, яка передбачає негайне відведення військ Росії в місця постійної дислокації. Також парламент зазначає, що пересування військовослужбовців, техніки та озброєння, які належать Російській Федерації, можливе тільки за наявності дозволу компетентного органу України.
«Нагадаю, що Україна не надавала дозволу Росії на заведення в Україну додаткового контингенту в розмірі шести тисяч військовослужбовців», — сказав А. Яценюк та додав, що парламент також звернувся до Президента Росії зі зверненням не оголошувати війну Україні.
Лідер «Свободи» Олег Тягнибок, коментуючи результати засідання парламенту, повідомив, що рішення про виділення армії необхідного фінансування уже давно назріло. Також він зауважив, що «Свобода» завжди привертала увагу суспільства до фактів ведення Росією проти України інформаційних, енергетичних, гуманітарних воєн, а зараз уже відвертої агресії. До того ж О. Тягнибок висловив переконання, що «Росія цю війну уже програла — насамперед на Майдані». Водночас політик упевнений: той сценарій, який Росія запланувала в Україні, був аналогічний грузинському. Коментуючи рішення про утворення переговорної групи з Росією, О. Тягнибок зазначив, що Росія завжди поважає тільки сильних, а тому маємо зміцнювати Збройні Сили України та приводити їх до підвищеної бойової готовності.
Після півторагодинного обговорення відбувся брифінг Секретаря Ради національної безпеки та оборони Андрія Парубія, котрий повідомив, що в. о. Президента, Голова Верховної Ради Олександр Турчинов своїм указом увів у дію рішення РНБО від 1 березня 2014 про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України.
Виходячи з необхідності захисту прав та інтересів громадян України, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності державних кордонів України, недопущення втручання у її внутрішні справи, з огляду на порушення російською стороною положень Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією від 31 травня 1997 року та Угоди між Україною та Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України від 28 травня 1997 року, а також зважаючи на рішення Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації щодо використання збройних сил на території України, РНБО вирішила: начальнику Генштабу, головнокомандувачу Збройних Сил України, керівникам інших військових формувань невідкладно привести Збройні Сили України та відповідні військові формування у бойову готовність. Повну, згідно з уточненими планами приведення військових сил у бойову готовність; Міністерству оборони України організувати та провести навчальні збори з військовозобов’язаними в необхідних обсягах, у час і строки, визначені Генеральним штабом ЗС України; Кабінету Міністрів України невідкладно виділити необхідні фінансові матеріально-технічні та інші ресурси для належного забезпечення безпеки прав та інтересів громадян України, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності державних кордонів України; Міністерству закордонних справ України невідкладно звернутися до зовнішньополітичних відомств окремих держав-підписантів Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року — Сполучених Штатів Америки, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії із закликом забезпечити безпеку України та провести відповідні консультації офіційних осіб у місті Києві.
Крім того, Міністерству внутрішніх справ України доручено забезпечити посилену охорону об’єктів енергетики та критичної інфраструктури. Також це рішення передбачає утворення відповідно до ст. 14 Закону України про Раду національної безпеки та оборони оперативного штабу з питань реагування на ситуацію в АРК та місті Севастополі на чолі з Секретарем РНБО. Оперативний штаб також має забезпечити моніторинг та аналіз інформації щодо розвитку ситуації в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, зайнятися напрацюванням пропозицій щодо запобігання виникненню загроз національній безпеці України, їх нейтралізації та подання пропозицій РНБО.
А. Парубій також зауважив, що у пункті третьому рішення стосовно навчальних зборів із військовозобов’язаними йдеться про те, що Міноборони по всій Україні викликає тих військовозобов’язаних, в яких на даний момент є потреба Збройних Сил України. Тобто мобілізаційні пункти, військкомати викликають людей, необхідних для Міноборони.
Звертаючись до військовозобов’язаних, яких викличе Міноборони, Секретар РНБО попросив їх прибути у визначений час і місце.