У Малих Дорогостаях Млинівського району на Рівненщині в рамках всеукраїнської акції відбувся попереджувальний страйк фермерів і селян проти намірів влади скасувати мораторій на продаж землі.
До протестного заходу долучилися фермери і приватні землевласники Млинівського, Демидівського, Дубенського районів. Більш як сотня протестувальників вийшли на трасу Дубно — Луцьк, вивели туди 20 одиниць сільськогосподарської техніки і, «озброївшись» плакатами з гаслами «Ні! — продажу землі», «Земля — наше багатство», «Земля не буде товаром» та іншими, понад годину висловлювали свою незгоду з намірами української влади зняти законодавчий бар’єр і надати можливість купувати і продавати землю.
Своїми міркуваннями поділився ініціатор попереджувальної акції, депутат Млинівської районної ради, голова фермерського господарства «Влада» Олександр Романчук:
— На початку цього року побував на парламентських слуханнях, де йшлося про купівлю-продаж землі. Дивувався, як скороспіла юна президентська рать активно агітувала за її продаж, хоча, переконаний, жодного дня на ній не працювала. Однак більшість у парламентській залі була проти таких розкладів в агрополітиці України. Маємо гіркий досвід із того, як промислові підприємства передали «кращому менеджменту»: що з цього вийшло — вважаю, не треба пояснювати. Віддали стратегічні галузі у приватні руки, в тому числі енергетику, тож маємо безліч проблем. Виникають прецеденти на кшталт того, що в ліс не дозволяють зайти чи в ставку скупатися. Невже і наша годувальниця може стати об’єктом торгу, а відтак — і всезагального розбрату?
— З другого боку, — продовжує Олександр Миколайович, — дивує і навіть обурює позиція влади у ставленні до фермера чи приватного землевласника. Взяти кредит майже нереально, бо умови такі, що залишається, хіба що, чухати потилицю. ПДВ не повертають, фіксований податок скасували, створили купу проблем зі звітністю. У Європі сільгоспвиробникам — увага і підтримка, у нас — підніжки й нехтування їхніми клопотами. А хто може придбати землю? Звісно, не селянин, який на ній гарує до сьомого поту, а той, що купує картину за 15 мільйонів євро, навіть не торгуючись. Ось такий «землероб», образно кажучи, скупить всю область і встановить свої правила гри. Складається враження, — підводить риску малодорогостаївський фермер, — що задум деяких владоможців — створити колапс навколо цього гострого питання. Можна ж виробляти і продавати макарони, крупи, зерно, овочі, а не те, по чому сьогодні ходимо. Наша акція — крик душі. Однак вона має попереджувальний характер. Ми хочемо донести до Президента України, парламентаріїв, урядовців, що наміри верхівки країни надати землі статус товару ні до чого доброго не приведуть. І навіть у нашому маленькому селі ми готові обстоювати свою позицію, а заодно — мільйонів людей.
Щоправда, Олександр Романчук додає: якщо вже так станеться і земля стане товаром, то купити її може або держава, або ж той самий фермер. І ніхто інший. Але чи мають вони на це кошти? Отож найкращий варіант управління землею — коли вона перебуває в оренді. Держава з цього має зиск, а люди — роботу. Він також запевняє: у разі ігнорування нашими вимогами, готові обстоювати їх на Майдані.
Попереджувальний страйк відбувся без будь-яких ексцесів і правоохоронці до його проведення не залучалися.
Віталій ТАРАСЮК.
Млинів Рівненської області.