Проблеми, що виникли в енергетичному секторі через блокування постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на Донбасі, стали темою спеціального засідання Ради національної безпеки України, в якому взяли участь Президент України Петро Порошенко, Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, члени уряду, керівництво силового блоку, правоохоронних органів.
Президент України Петро Порошенко заявив, що своїми діями учасники блокування руху залізничного транспорту на лінії розмежування з окупованими територіями не блокують бойовиків, а насамперед шкодять усій державі. «У зв’язку з абсолютно безвідповідальними діями політиканів, які на темі блокування влаштували собі абсолютно цинічний піар на крові, виникли прямі загрози енергетичній безпеці держави. До того ж загрози сьогодні розповсюджуються не лише на енергетичну галузь», — цитує главу держави його прес-служба.
«Вони «захищають» українську металургію від українського ж коксу, українські родини від українського тепла, українські хати від українського світла, українців від робочих місць, а українську гривню від стабільності», — додав він.
Президент нагадав, по-перше, що через брак енергетичного вугілля виникли проблеми з енергопостачанням низки міст від Києва до Чернігова, Краматорська, Кременчука, Сум. По-друге, за словами Петра Порошенка, очевидними є ризики для металургійних підприємств, деякі з яких вимушені скоротити виробництво через брак сировини. Глава держави зазначив, що така ситуація створює, зокрема, загрозу скороченню валютних надходжень, оскільки лише в металургійному комплексі обсяг валютної виручки в річному вимірі становить більш як два мільярди доларів. «Нікому не треба пояснювати наслідки для курсової політики, для інфляційних процесів, для рівня добробуту і життя кожного громадянина України», — підкреслив Петро Порошенко.
Президент додав: «По-третє, вони створюють образ слабкої держави, хаосу і отаманщини, коли держава не здатна навести порядок і такою видається картина в закордонні ЗМІ».
Крім того, підкреслив Президент, такі дії дискредитують Україну в очах населення тимчасово окупованих територій і тим самим створюють перешкоди для подальшої реінтеграції і повернення окупованих територій в Україну і повернення України на території, які будуть визволені політико-дипломатичним шляхом.
«По суті, я хочу наголосити — вони блокують не ОРДО/ОРЛО і не їм створюють проблеми. Вони блокують Україну, вони блокують нашу боротьбу за відновлення територіальної цілісності», — сказав він.
«Тверда моя позиція і позиція нашої команди, що виключно політико-дипломатичним шляхом ми маємо повернути ці території Україні. І є абсолютно інша, хибна позиція політиканів, які кажуть, що треба відрізати цю територію і де-факто — подарувати її», — також зазначив Петро Порошенко. Президент нагадав, що у червні 2015 року було встановлено чіткий перелік товарів, які заборонено перевозити через лінію розмежування, затверджений РНБО, направлений до уряду та Антитерористичного центру. Після чого було встановлено пункти пропуску і забезпечено контроль для того, щоб захистити мир, спокій і безпеку українських громадян, додав він.
Глава держави також зауважив, що пізніше цей перелік було доповнено, а нині планується його додатково розширити та включити до списку заборонених до перевезення радіотовари, будівельні матеріали задля унеможливлення будівництва фортифікаційних споруд з боку бойовиків, тощо. Українські партнери з Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки рішуче засуджують блокаду, — відзначив П. Порошенко.
Під час засідання РНБО Президент також повідомив, що Україна збільшила частку атомної енергетики в загальному енергобалансі країни.
«Було 47 відсотків, нині стрімко наближається до 60 відсотків. А це мільйони тон вугілля, якого більше не потребує Україна», — зазначив він. Водночас глава держави висловив упевненість, що ці кроки дадуть змогу вийти на бажаний результат.
Президент також привітав факт розробки проектів модернізації генеруючих потужностей, які використовують антрацитове вугілля, та переведення їх на використання вугілля газової групи.
Крім того, глава держави повідомив про свої домовленості з польськими та китайськими партнерами щодо модернізації українських енергогенеруючих компаній.
За підсумками засідання РНБОУ прийняла рішення щодо нейтралізації загроз енергетичній безпеці та посилення захисту об’єктів критичної інфраструктури. «За результатами обговорення звернено увагу Кабінету Міністрів України на невиконання рішень РНБО України 2014—2015 років, якими доручалося, зокрема, затвердити Енергетичну стратегію України, забезпечити диверсифікацію джерел постачання вугілля в Україну та організувати реконструкцію енергоблоків теплових електро-
станцій та теплоелектроцентралей для забезпечення застосування ними вугілля газових марок вітчизняного видобутку. Уряду доручено в повному обсязі забезпечити невідкладну реалізацію цих завдань», — повідомив після засідання Ради заступник Секретаря РНБО України Олександр Литвиненко.
За його словами, Кабінетові Міністрів України «доручено вивчити об’єктивність, економічну та соціальну обґрунтованість встановлених тарифів на енергоносії, електроенергію, житлово-комунальні послуги та вдосконалити механізми державного регулювання діяльності у цій сфері, а також поінформувати населення про результати цієї роботи».
О. Литвиненко наголосив, що особливу увагу уряду та органів сектору безпеки і оборони було звернено на посилення контролю за переміщенням товарів і вантажів у районі проведення АТО в Донецькій та Луганській областях та жорсткого обмеження переліку таких товарів. Силовому блоку доручено забезпечити належну охорону об’єктів газо- та електропостачання, транспортної інфраструктури в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях та створення належних безпекових умов для їх безперебійного функціонування.
Вл. інф.