Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко (на знімку) взяла участь у роботі Міжнародного форуму «Крим в умовах окупації: наслідки для України та світу».


Під час свого виступу Ірина Геращенко наголосила, що після трьох років окупаційного режиму на території Автономної Республіки Крим Російська Федерація намагається всіма можливими способами легітимізувати крадіжку української території, зокрема, й діючи через міжнародні організації, членом яких є Росія.

 

Під час форуму політик звернула увагу на той факт, що в Остаточному Звіті    ОБСЄ/БДІПЛ, оприлюдненому в грудні 2016 року, за результатами спостереження на виборах до Державної Думи Російської Федерації було повністю проігноровано факт незаконної анексії Криму, а також інформацію, що голосування відбувалося з використанням списків виборців, які були попередньо сфальшовані шляхом включення до них громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.


Перший заступник глави парламенту поінформувала, що 23 лютого 2017 року Верховна Рада України ухвалила звернення до країн—членів ОБСЄ з ініціативою вдосконалення процедури моніторингу виборів цією організацією. Вона також зазначила, що у звіті відсутня інформація про утворення в Криму чотирьох одномандатних округів. Це означає, що вибори до Державної Думи були проведені на території іноземної держави, на яку не поширюється суверенітет Російської Федерації.


«Постановою парламенту ми закликаємо негайно розробити нову методику підготовки Звітів ОБСЄ, які враховували б сучасні виклики, у тому числі агресію країни — члена ОБСЄ проти іншої держави», — сказала І. Геращенко.


Представник гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи також зауважила, що відповідно до Мінських угод, саме ОБСЄ має моніторити можливі вибори на Донбасі, і в цьому випадку процедура спостереження тим більше вимагає вдосконалення. І. Геращенко поінформувала, що через критичну безпекову та гуманітарну ситуацію нині політична підгрупа в Мінську обговорює лише питання модальностей майбутніх виборів.


Політик наголосила, що сьогодні українська влада має докласти всіх зусиль для того, щоб причетні до здачі Криму понесли відповідальність.


«Минулого тижня парламент важко, в першому читанні, прийняв закон про заочне судочинство, і тепер ми вимагатимемо від відповідних структур доведення до логічного кінця всіх судових справ проти Януковича і його клики. Проти тих, хто закликав увести російські війська в Україну, та тих, хто зрадив військовій присязі й українському народу», — зазначила І. Геращенко.


Водночас Перший заступник Голови Верховної Ради наголосила, що Російська Федерація продовжує систематично порушувати права людини на півострові, внаслідок чого страждають місцеві жителі. За її словами, сьогодні на території Російської Федерації незаконно утримується 17 осіб, із яких 10 є кримчанами.


«Допоки Кремль відчуватиме свою безкарність, Крим продовжуватиме потерпати від репресій», — зазначила вона.


У цьому контексті політик зауважила, що Україні дуже важлива солідарна позиція всіх країн щодо продовження санкційного тиску проти Російської Федерації.


У свою чергу народний депутат, уповноважений Президента у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв наголосив на необхідності підвищення інформаційної обізнаності у світі щодо ситуації з правами людини у Криму.
«Маємо негайно вжити всіх заходів для інформування світової спільноти щодо реального стану з правами людини в Криму та активніше протистояти пропаганді Російської Федерації», — зауважив М. Джемілєв.


Під час форуму міжнародні партнери України висловили солідарну позицію щодо необхідності протидії агресії Росії, що триває. «Незважаючи на відносини Туреччини та Росії, позиція щодо Криму залишається незмінною», — наголосив під час виступу Посол Республіки Туреччини в Україні.


У міжнародному форумі також взяли участь: віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна Гопко, міністр інформаційної політики Юрій Стець, народні депутати України Рефат Чубаров, Мустафа Джемілєв, Посол Канади в Україні Роман Ващук, Глава Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, другий секретар Посольства Республіки Польща Анна Суханек, представник міжнародної фундації «Global Rіghts Complіance» Вейн Джордаш та провідні експерти і громадські діячі.

Дослівно

Перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко: 


«Питання порушення прав людини в Криму, а також напрацювання інструментів повернення Криму. Ці питання обговорюватимуть у Женеві на зустрічі високого рівня за участі міністра закордонних справ України, представників країн Балтії, а також Генерального секретаря Ради Європи».


Прес-служба апарату Верховної Ради України.

 

Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу, народний депутат України, правозахисник Мустафа Джемілєв і народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

 

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.