Я багато спілкуюся з колишніми колегами — нині фаховий адвокат завдяки судовій реформі, як би її не критикували, суттєво посилив свої позиції у процесі. Навіть п’ять років тому і сьогодні — це зовсім різні фігури. І зараз адвокатів бояться правоохоронні органи, а суди прислуховуються до них. Якщо раніше роль адвоката у судовому процесі зводилась до формальної участі, то тепер фаховий адвокат здатен розбити будь-яку справу, якщо вона не буде нормально підготовлена і не матиме достатньої доказової бази.

Однак для розширення прав адвокатів та посилення гарантій їхньої професійної діяльності необхідно ухвалити нову редакцію закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Крім того, після внесення змін до Конституції виникла необхідність привести у відповідність до Основного Закону і законодавство, що регулює діяльність адвокатів.

Це питання дуже довго обговорювалось та дискутувалось, тому що разом із розширенням прав адвокатів необхідно говорити і про посилення їхньої відповідальності. Кожен, хто береться захищати фізичну чи юридичну особу в суді, повинен мати можливість виконувати роботу фахово, проте і розуміти всю повноту відповідальності за непрофесійні дії. Наприкінці минулого року робоча група з реформування адвокатури при Раді з питань судової реформи затвердила нову редакцію відповідного законопроекту. До раніше представленого законопроекту за результатами обговорення з українськими адвокатами та європейськими експертами були внесені кардинальні зміни. Зокрема, був удосконалений інститут адвокатської таємниці та адвокатського запиту, скасовано проведення стажування адвокатів в існуючому вигляді та удосконалено інститут дисциплінарної відповідальності — передбачено догани та грошові стягнення.

Сподіваюсь, найближчим часом законопроект надійде до парламенту і його ухвалення буде оперативним, бо судова реформа без реформи адвокатури не є повноцінною.

Сергій АЛЄКСЄЄВ,
заступник голови Комітету Верховної Ради
з питань правової політики та правосуддя.