Те, чого найбільше боялися у французькому суспільстві, сталося: за два дні до президентських виборів у Франції скоєно черговий теракт. Терористи розстріляли поліцейську машину. Один поліцейський загинув на місці, ще двох  поранено. Нападника застрелено. Відповідальність за теракт узяла «Ісламська держава». І хоча офіційно в суботу в країні настає день тиші, теракт, що стався у самому центрі Парижа, на Єлисейських Полях, сьогодні продовжуватимуть і обмірковувати, і обговорювати, і відповідно — робитимуть висновки під час голосування, які соціологи вже не зможуть передбачити.

 

На знімку: після теракту поліцейські машини заблокували Єлисейські Поля.


Фото Xіnhua/Укрінформ.

Згідно з результатами опитування Французького інституту вивчення громадської думки, серед фаворитів першого туру президентських виборів, які відбудуться вже завтра: засновник руху «На марші» Емманюель Макрон (23,5%) і лідерка праворадикальної партії «Національний фронт» Марін Ле Пен (22,5%). При цьому останні соцопитування вказували на незначне зниження популярності Ле Пен.


«Якщо Париж повернеться до ЄС спиною, Євросоюз не переживе «Фрексіт», хоча шанси на такий результат малі», — пише Guradіan. Видання зазначає, що проєвропейському центристу Еммануелю Макрону опитування пророкують перемогу в другому турі виборів, однак проблема в тому, що він може туди не потрапити. Впритул до лідерів підійшли правий кандидат Франсуа Фійон (19,5%), від якого на піввідсотка відстає лідер крайніх лівих Жан-Люк Меланшон, котрий так само, як і Ле Пен, підтримує ідею «Фрексіту». Тож сьогодні від того, хто саме опиниться у кріслі французького президента, залежить майбутнє не тільки Франції, а й усього Європейського Союзу. А також — України, оскільки Франція є учасником «нормандської четвірки», а її головні претенденти на президентську посаду дотримуються з «українського питання» кардинально протилежних поглядів...


Єврокомісар з економічних і фінансових питань П’єр Московісі в інтерв’ю Dіe Zeіt зізнався, що в Єврокомісії сподіваються, що Марін Ле Пен не вдасться «причарувати французів». За його словами, на випадок її перемоги плану «Б» у Єврокомісії немає. Перемога Ле Пен знаменувала б «кінець Європи, яку ми знали», сказав він. Водночас в інтерв’ю Euractіv він зауважив: «Я не бачу причин, чому понад 50% французьких виборців проголосують на користь проекту, який є самогубством для Франції і небезпечним для ЄС».


Нещодавно з не меншим занепокоєнням у ЄС та в Україні спостерігали за парламентськими виборами у Нідерландах, які стали першим цього року випробуванням на міцність Євросоюзу. Тоді за кілька днів до виборів у країні також відбулися заворушення, спровоковані спробою турецької влади вести кампанію за зміни до конституції за межами своєї країни. Проте заворушення несподівано швидко набули релігійного підґрунтя, а представники правих сил скористалися ситуацією, щоб знову підняти на поверхню мігрантську тему. Однак у Нідерландах спрацював ефект бумеранга: громадяни на виборах підтримали проєвропейських політиків, а праві радикали не дорахувалися голосів.


Проте французи можуть відреагувати інакше, оскільки в суспільстві досить популярною є думка, що криваві теракти в країні відбуваються, бо влада нічого не робить, щоб їм завадити. Саме цим пояснюється і рекордно низький рівень підтримки, з яким нинішній президент Франції Франсуа Олланд підійшов до кінця каденції.


Учора французькі журналісти помітили, що в інтернет-мережах збільшилася активність прихильників Ле Пен, а пересічні громадяни почали писати, що після теракту остаточно вирішили голосувати за лідерку «Національного фронту». І хоча в мережах працюють також кремлівські боти, які зумисно викривляють реальні настрої французького суспільства, є підстави очікувати, що в неділю французи можуть здивувати: не тільки Європу, а й себе.