Лідер громади -- Анатолій Кулик

 

Коли тільки почали не те що впроваджувати, а лише говорити про децентралізацію влади, сільський голова Байковець Анатолій Кулик чи не першим в області серед керівників органів місцевого самоврядування зрозумів, що це шлях у майбутнє. Він, талановитий менеджер і розумний аналітик, швидко усвідомив, що створення громад -- це єдиний шанс для сіл і міст бути господарями своєї землі, самим заробляти гроші і самим їх розподіляти для потреб людей. Доказом того, що Анатолій Кулик яскрава й достойна особистість, є той факт, що він нагороджений відзнакою Президента -- ювілейною медаллю "25 років незалежності України".

 

Дитсадок у Дубівцях

 

Байковецька громада межує з обласним центром -- Тернополем. Окрім Байківців, до неї входять села Шляхтинці, Лозова, 
Гаї-Гречинські, Курники, Стегниківці і Дубівці. Досягнення громади виявилися настільки успішними, що тепер мешканці більше десяти навколишніх сіл хочуть до неї приєднатися. Хіба це не показник ефективності як самої децентралізації, так і команди управлінських менеджерів, очолюваних Анатолієм Куликом. 

До речі, голова громади каже, що вже втомився від частих поїздок: його постійно запрошують виступити на семінарах, конференціях, зборах, щоб він поділився реформаторським досвідом, накопиченим у Байковецькій громаді. Але... Можна тільки подякувати долі, що є такий керівник, котрий щедро ділиться з усіма своїми знаннями, своїми здобутками...

 

Школа у Байківцях

 

-- Навіщо людям набивати гулі, якщо ми вже знаємо, як швидко і, головне, якісно вирішити ту чи іншу проблему, -- говорить Анатолій Романович. -- Бо не може бути іншим погано, а нам добре. У підсумку успіху не досягне ніхто. Моє кредо: міцні громади -- міцна Україна, успішна країна -- щасливі люди!

Звісно, теза про те, що Байковецька громада -- справжній лідер у впровадженні реформ, має бути підтверджена реальними справами. Але як бути? Цілої газети не вистачить, щоб бодай перелічити усе зроблене. А як про це розповісти в одній статті? І все ж спробуємо окреслити хоча б основні досягнення, які вже полегшили життя людям. 

 

Буде дорога до села

 

Так, у 2016 році бюджет громади порівняно з попереднім роком зріс на 13,5 млн. грн.! Майже у два рази зросла державна субвенція на галузь освіти, медицини, на інші потреби. Ще 4,3 млн. грн. Байковецька громада отримала від держави на розвиток інфраструктури.
На що ж витрачалися ці кошти? Розпочнемо з того, що одвічно турбує мешканців сільської місцевості -- з доріг. Так от, практично усі під'їзди та усі центральні вулиці населених пунктів, що входять до громади, асфальтовані. 

Погодьтеся, цим не завжди можуть похвалитися навіть міста. Ось яку оцінку цьому дала селянка Марія Паращук:
-- Я живу в Байківцях майже 60 років. І за цей час дорогу не ремонтували жодного разу. 
Але це тільки початок: керівники громади запевняють, що за п'ять років будуть заасфальтовані всі вулиці всіх сіл, навіть найменші. 
Далі. Всі населені пункти освітлено. Однак будівництво та реконструкція електромереж не припиняється. 

Жодна школа, жоден дошкільний заклад, жоден заклад культури, жоден фельдшерсько-акушерський пункт не залишається поза увагою керівництва громади: їх реконструюють, ремонтують, утеплюють, встановлюють енергозберігаючі установки, сучасне обладнання... Робота кипить постійно.

 

Встановлюються тротуари

 

У структурі громади створено центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, служба у справах дітей, відділ освіти, відділ культури, туризму, молоді та спорту. 

Правопорядок забезпечує одна з перших в області поліцейська станція. 
Підтримка і розвиток спорту, культури, колективів народної творчості, дозвілля молоді... Організація спортивних турнірів, концертів, фестивалів, інших культурних заходів ... Обладнання місць відпочинку, збереження пам'яток природи... Ось далеко-далеко не повний перелік того, що якісно вирізняє Байковецьку громаду з-поміж інших.

Але керівникам цієї спільноти цього мало. У хорошому розумінні, звичайно. Вони постійно в пошуках, вони постійно шукають нові фінансові і матеріальні джерела, а також окреслюють творчі та інтелектуальні плани на майбутнє. Зокрема, ними розроблена і подана заявка на отримання грантової допомоги для придбання медичного обладнання від уряду Японії в рамках проекту людської безпеки "Кусаноне".

 

Вулиця у Байківцях

 

Радує той факт, що громада не тільки позитивно розв'язує нагальні проблеми, а й мислить стратегічно. Так, вона стала одним з переможців першого етапу програми "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність" (DOBRE), яка підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Зараз триває другий етап, в якому беруть участь експерти, котрі представляють агентство. Це Януш Шевчук, голова асоціації гмін (громад) Польщі, екс-віце мер міста Щецін, і Петро Мавко, голова правління Західноукраїнського регіонального навчального центру, керівник проектів, експерт-консультант з питань стратегічного управління, управління проектами та енергетичного менеджменту. Вони надають громаді фахові консультації та проводять тренінги, необхідні для сталого розвитку громади, надають допомогу у підвищенні якості послуг, належному управлінню ресурсами, підвищенню якості комунальних послуг, стимулюванню місцевої економіки та посиленню залучення громадян.

 

Ігровий майданчик у Лозовій

 

Стратегія має бути підготовлена і затверджена на сесії сільської ради до 1 липня цього року. 

-- Про всі наші плани говорити не буду, бо конкуренти теж не дрімають, -- жартує заступник голови громади Віктор Пулька. -- Але про кілька задумів розповім. Зокрема, згідно з нашим планом, Байківці мають стати містом для комфортного проживання десятків тисяч мешканців (зараз тут проживає лише 2,5 тисячі осіб), а інші села громади -- перетворитися в рекреаційно-туристичні зони, де можна буде відпочити, порибалити, оздоровитися, побачити відроджені народні ремесла, де люди можуть активно розвивати малий бізнес, створювати кооперативи, де з'являться невеликі готелі, атракції, заклади харчування тощо. 

Уже зараз вивчається питання про перетворення будівель у селах, які фактично пустують, у так звані культурно-бізнесові центри, де повинні облаштувати собі робочі місця шевці, кравці, перукарі, юристи, творчі студії... 

На території громади, за словами Віктора Пульки, буде  збудовано сучасну школа з новітнім обладнанням і передовими навчальними технологіями. А ще музичну школу з філіями у селах. 
А ще... А ще... 

Слухаючи керівників громади, спілкуючись із мешканцями сіл, що до неї входять, не раз ловив себе на думці, що по-доброму їм заздрю. Все-таки у непростий час живемо, а в Байківцях не тільки успішно розв'язують проблеми сьогодення, а й дивляться далеко вперед. 

Михайло ЛИСЕВИЧ.

Тернопільська область.

Фото надані Байковецькою громадою.