У рамках вшанування учасників ліквідації та постраждалих від глобальної техногенної катастрофи ХХ століття — ядерної аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС — Чорнобильська асоціація народних депутатів України спільно з Міністерством енергетики та вугільної промисловості, фахівцями з атомної енергетики, низкою громадських чорнобильських організацій провели пам’ятний круглий стіл.
Відкриття відреставрованого пам’ятника — кургану Жертвам аварії на ЧАЕС біля Миколаївського храму пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи у Києві.
Відкриваючи зібрання головуючий, народний депутат України і безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Віктор Єленський запросив усіх вшанувати хвилиною мовчання загиблих від радіаційного впливу. Під час заходу присутні ліквідатори аварії та її наслідків поділилися власними спогадами. Своє бачення проблем у країні, які виникли після глобальної аварії, висловили Герой України, голова Громадської ради при Міненерговугілля України, перший заступник генерального директора «Укргідроенерго» Семен Поташник; колишній міністр України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (1994—1996 рр.) Володимир Холоша, президент громадської організації «Міжнародна організація інвалідів та жертв техногенних катастроф «Союз Чорнобиль», радник ЧАНДУ Валерій Макаренко, керівник групи радників ЧАНДУ Олександр Зенюк.
Учасники заходу приділили особливу увагу проекту нової Стратегії подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, яку було розроблено групою вчених та спеціалістів. Це питання було розглянуто на засіданні правління ЧАНДУ вперше 9 лютого цього року, потім за ініціативою керівника ЧАНДУ, народного депутата України Володимира Арешонкова (БПП) на круглому столі, що відбувся в Коростені на Житомирщині. Цього разу учасники заходу внесли пропозиції щодо покращення стратегії, висловили загальне побажання не прискорювати затвердження «сирого» документа, а доопрацювати деякі питання та напрями.
Виконавчий директор ЧАНДУ Олександр Осиховський та керівник групи радників ЧАНДУ Олександр Зенюк поінформували присутніх про перспективні напрями діяльності асоціації, роботу з укладення договорів про співпрацю між ЧАНДУ та зацікавленими організаціями й установами. Зокрема вони зазначили, що розглядається можливість спорудження підприємств з переробки та утилізації побутових відходів, відпрацьованих автошин тощо. Отже, планується покращити екологічну ситуацію в регіонах та заробляти додаткові фінансові ресурси на чорнобильські програми. Є також перспективні агро- та медичні проекти, спрямовані на збереження здоров’я постраждалих та відродження забруднених радіацією територій. Валерій Макаренко від імені журналістів-чорнобильців запропонував присутнім на пам’ятній зустрічі членам правління громадської організації «Контррозвідники Чорнобиля» спільно заснувати Чорнобильське бюро інформації та розслідувань. Водночас у ЧАНДУ намітили зустріч із послами країн, які також постраждали внаслідок великих атомних аварій, щоб донести до них своє бачення розв’язання проблеми, поділитися досвідом тощо.
На завершення заходу відповідно до розпорядження першого заступника керівника апарату Верховної Ради України — керуючого справами Петра Боднара за вагомий особистий внесок у справу ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 23 ліквідатори аварії, серед яких нинішні народні депутати та народні обранці минулих скликань, працівники апарату Верховної Ради різних років отримали годинники. Вручив їх присутній на круглому столі народний депутат України, член правління ЧАНДУ Олександр Марченко.
Водночас відбулося підписання угоди про співпрацю між Чорнобильською асоціацією народних депутатів України та Національним науковим центром радіаційної медицини НАМН України — лікувальним закладом, де проходять лікування та реабілітацію ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, жертви цієї катастрофи з усієї України, учасники АТО. Договором передбачено відкриття в ННЦРМ приймальні народних депутатів України та членів правління ЧАНДУ. Офіційну заяву на вступ до Чорнобильської асоціації подав учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, керівник управління з питань проходження законопроектів та роботи з комітетами та депутатськими фракціями апарату Верховної Ради України Володимир Зеленьов.
Усі ці події додають оптимізму, що справи на чорнобильському «фронті» з появою в українському парламенті ЧАНДУ нарешті почнуть докорінно змінюватися в інтересах двохмільйонної «армії» чорнобильців країни.
Марина КРИВДА, Валерій КРОХМАЛЬ.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.