З урахуванням особливих потреб

Асоціація міст України провела в Києві дводенний семінар-нараду для регіональних консультантів АМУ та представників засобів масової інформації. Захід присвячено підсумкам, успіхам та перспективам проведення реформи децентралізації. У семінарі взяли участь народні депутати, урядовці, голова Асоціації міст України Віталій Кличко, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Урядовий уповноважений з прав осіб з інвалідністю Раїса Панасюк (на знімку).

Зокрема, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, заступник голови міжфракційного депутатського об’єднання «За розвиток місцевого самоврядування» Сергій Мельник зазначив, що результати бюджетної децентралізації очевидні — сьогодні міста вже зберігають гроші на депозитах. Коментуючи питання акцизу з нафтопродуктів, парламентарій сказав, що було б доцільніше повернути норму, відповідно до якої 15 відсотків податку на доходи фізичних осіб надходило до місцевих бюджетів.

Член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, представник глави АМУ в парламенті Оксана Продан зупинилася на джерелах наповнення місцевих кошторисів. Зокрема, вона наголосила, що першочергове завдання — розібратися з формулою, на підставі якої розраховується нормативно-грошова оцінка земельних ділянок.

Народні обранці висловили готовність й надалі співпрацювати з АМУ щодо розвитку законодавчої бази реформи децентралізації.

Голова Асоціації міст Віталій Кличко підкреслив: досвід перших 159 об’єднаних територіальних громад (ОТГ) продемонстрував позитивні результати реформи — окрім інфраструктурних змін, громади змінюють філософію своєї діяльності. Вони зацікавлені створювати нові робочі місця, забезпечувати сприятливі умови для залучення інвестицій, розвитку економічної активності. А мешканці відчувають свою причетність до ухвалення рішень і контролюють дії місцевої влади.

На сьогодні, зауважив він, вже створено 413 ОТГ. «Це, начебто, і невелика цифра в масштабах країни, але темп об’єднання громад в Україні порівняно з більшістю європейських країн — високий. Це стимулюватиме нас усіх працювати ще ефективніше», — наголосив глава АМУ.

Віталій Кличко зазначив: треба не лише активно сприяти об’єднанню громад, а й долучати їх до активної діяльності Асоціації міст України в якості нових членів.

Пріоритетом, за його словами, також має стати розвиток громади з урахуванням особливих потреб людей.

Для реалізації цієї мети Віталій Кличко і Раїса Панасюк підписали Меморандум про співпрацю між Всеукраїнською асоціацією органів місцевого само-врядування «Асоціація міст України» та Урядовим уповноваженим з прав осіб із інвалідністю.

«Ми домовилися про консолідацію наших зусиль і практичне втілення в Україні принципів Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Наші першочергові завдання — впровадження та розвиток інклюзивної освіти в Україні; забезпечення доступності осіб із інвалідністю до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури; розробка і реалізація місцевих та державних програм соціального захисту населення», — наголосив Віталій Кличко.

У свою чергу Раїса Панасюк висловила сподівання, що загальними зусиллями буде зроблено все, щоб кожна громада розвивалась в інклюзивному середовищі. «Люди з інвалідністю — це незадіяний ресурс у громадах. Їх потрібно залучали до прийняття рішень, вони мають стати активними учасниками всіх процесів у громаді», — зазначила вона.

Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан підкреслив, що Меморандум передбачає завдання, виконувати які допомагатиме команда тренерів Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю. Також проводитимуться різноманітні інформаційні кампанії.

А в інтерв’ю «Голосу України» Олександр Слобожан розповів про плани щодо реалізації реформи децентралізації на поточний рік.

«Це насамперед ухвалення законопроекту про службу в органах місцевого самоврядування. Адже без ефективних професійних кадрів надавати якісні послуги неможливо. Професіонали прийдуть тоді, коли буде гідна зарплата на ринку праці», — підкреслив він.

Наступне завдання, зауважив виконавчий директор АМУ, — залучення міст обласного значення до процесу об’єднання та збільшення кількості ОТГ до 600.

Крім того, за його словами, в планах — надання органам місцевого самоврядування права розпоряджатися землями за межами населених пунктів. А також внесення змін до Бюджетного і Податкового кодексів. «Перехід на середньострокове бюджетне планування дасть змогу стабілізувати бюджетну і податкову системи. Це вигідно як для бізнесу, муніципалітетів, так і для державної влади та громадян», — підкреслив Олександр Слобожан.

Сергій МЕЛЬНИК.

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.

Більше фото тут — www.golos.com.ua