У Львівському державному університеті внутрішніх справ відбувся круглий стіл «20 років по тому -- погляд у майбутнє», на якому обговорили проблеми становлення української поліції.

 

На знімку:

 

учасники круглого столу
з ректором Львівського державного університету внутрішніх справ
Романом Благутою (у центрі).

 

У 1997-му вперше міліція Львова обмінялася делегаціями з поліцейськими США. Спочатку прийняли своїх колег, з якими разом патрулювали львівські вулиці, ділилися професійними навичками, а згодом вирушили на три тижні вивчати зарубіжний досвід.

 

«Це був прорив у майбутнє, -- згадує генерал-майор міліції, голова Львівського відділення міжнародної поліцейської асоціації Василь Рябошапко, який був модератором зустрічі. -- Пізніше ми розширили зв’язки з поліцейськими Чехії та Німеччини. Взаємний обмін делегаціями виявився дуже корисним для професійного зростання».

 

Ветерани згадали цікавий епізод. Американські поліцейські дуже багато тренуються в стрільбі. Й продемонстрували, як із далекої відсталі з гвинтівки влучно цілять у манекени. Представник львівської міліції попросив на мішень встановити коробку сірників -- і з першого пострілу влучив. Після чого демонстративні стрільби одразу закінчилися.

 

Через 20 років учасники цієї поїздки до США на круглому столі в університеті внутрішніх справ поділилися з молоддю своїм баченням майбутнього української поліції.

 

«Ми повинні брати все найкраще від зарубіжних колег, але водночас не забувати про наші напрацювання, -- вважає заступник начальника ГУ Національної поліції у Львівській області полковник поліції Сергія Гривняк. -- Цей розвиток повинен вивести правоохоронну систему на вищий рівень».

 

Полковник Володимир Добровольський поділився думками з приводу добору кадрів. У США на одне місце поліцейського -- 10--12 претендентів. У нас загальний рівень підготовки вищий, але там вужча спеціалізація, знання більш прикладні. Патрульний сержант США прибуває на місце злочину і проводить весь комплекс заходів, від огляду і до дізнання.

 

Реформа правоохоронної системи відбувається, вважають ветерани-правоохоронців, але чомусь виникають проблеми з гласністю. Суспільство непоінформоване про криміногенну ситуацію. Потрібно більше відкритості.

 

Полковник Богдан Токарський вважає, що нова поліція не повинна відгороджуватися від ветеранів, треба більше їх використовувати.

 

На думку Василя Рябошапка, ключовий момент -- кадри. Нові машини, постійне патрулювання -- це чудово, але потрібно йти до людей, більше з ними спілкуватися. За кермом автомобіля злочини не розкривають.

 

Ще одна проблема -- слідство. 42--45-річних слідчих відправили на пенсію, а вони подалися в адвокати. Конкурувати з ними молоді дуже важко, бо професіонали знають усі лазівки в законодавстві.

 

«Зараз ми зіткнулися з новими викликами, -- вважає колишній начальник кримінального розшуку Львова Анатолій Піцань. -- Це вибухи в містах, рейдерські захоплення. Знизилося розкриття тяжких злочинів. Тому потрібно покращувати оперативну роботу».

 

Минулими роками всі служби були націлені на розкриття злочинів. А нині, якщо нема відео з місця пригоди, знайти зловмисників дуже проблематично. Ветерани порадили більше комбінувати піше й автомобільне патрулювання, відверто говорити з жителями міст про криміногенну ситуації, нічого не приховуючи. Водночас поставили під сумнів реєстрацію всіх дрібних порушень, від розбитої шибки і до дрібних крадіжок. Слідчі нині завалені різним дріб’язком, а резонансні злочини ніколи розслідувати.

 

Прикро, що ніхто з представників патрульної поліції Львова на зустріч поколінь до університету внутрішніх справ не прийшов, хоч там відбувся досить цікавий і повчальний діалог про майбутнє нашої держави.

 

Богдан КУШНІР.

Фото Марти ШВАБ.

 

Львів.

 

Голос України