Важливою причиною зростання інфляції стало скасування державного регулювання цін. Таку думку висловив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності, член фракції Радикальної партії Олега Ляшка Сергій Рибалка (на знімку).
Різке скасування Кабінетом Міністрів державного регулювання цін на низку продуктів харчування першої необхідності, за його словами, відсутність ефективного антимонопольного регулювання і заходів зі стимулювання економіки призвели до того, що Україна не зможе вкластися у прогнозований Нацбанком показник інфляції на рівні 8 відсотків ± 2 п. п. на рік.
«Важливою причиною зростання інфляції стало скасування державного регулювання цін на низку товарів і послуг на тлі високої монополізації ринків в Україні. Одночасно негативно вплинуло на ціни скорочення національного виробництва», — зазначив народний депутат.
«Після скасування держрегулювання цін на продукти в Кабміні хизувалися зменшенням адміністративного тиску на бізнес. Мовляв, ринок і конкуренція спрацюють краще на споживача. Прем’єр Володимир Гройсман запевнив, що впливу на інфляцію не буде. Насправді в нас деякі товарні групи майже монополізовані», — підкреслив С. Рибалка.
За його словами, Україні треба брати приклад з ЄС і США в питаннях забезпечення продовольчої безпеки. «Вони [ЄС] поставили собі за мету зменшити ціни і кардинально підвищити продуктивність сільгоспвиробництва. Для забезпечення низьких цін для внутрішнього споживання там стимулювали експорт, обмежували імпорт і встановлювали високі ціни державних закупівель», — зазначає народний обранець.
Ще один механізм для стримування цінових стрибків, як повідомляє прес-служба депутата, — своєчасний вихід на ринок держави як гравця, використовуючи державні резерви. «Найяскравіший приклад — стратегічний нафтовий резерв США, створений після сумнозвісної світової нафтової кризи 1973 року», — наводить приклад С. Рибалка.
На його думку, завдання щодо стримування інфляції в більшості своїй лежить і на уряді, «який повинен був відмовлятися від адміністративного регулювання поступово і тільки після того, як побудує ефективну систему впливу на ціни на стратегічних напрямах — продовольчому та енергетичному».
«Крім того, потрібно системно працювати над кардинальним підвищенням ефективності Антимонопольного комітету. Досить закривати очі на олігархічні змови або збирати хабарі з монополістів», — підкреслив глава комітету.
Ще один стратегічний шлях до зниження цін — розвиток власного виробництва, імпортозаміщення, насичення внутрішнього ринку якісними вітчизняними товарами і здорова конкуренція як результат, написав С. Рибалка. Тому, за його словами, Радикальна партія послідовно працює над створенням стимулів для розвитку власної промисловості.
Він також додав, що НБУ повинен видавати банкам спеціальні пільгові довгострокові кредити виключно під дешеве кредитування малого і середнього бізнесу. «І такі плани нарешті з’явилися в Основних засадах грошово-кредитної політики на 2018 рік. Це вже позитив», — написав С. Рибалка.
«Якщо й надалі Національний банк стримуватиме інфляцію за допомогою виключно грошового голодування, він буде душити економічне зростання. Тому НБУ повинен відновлювати довіру до банківської системи і зосередитися на стимулюванні кредитування, зокрема кредитуванні малого та середнього бізнесу, іпотечному кредитуванні. А над стримуванням інфляції потрібно працювати всім органам влади разом», — підсумував депутат.