Чотири місяці не отримував пенсію Віталій Яременко з села Сеферівка Барського району на Вінниччині. 78-річному незрячому інваліду першої групи гроші нараховували. Листоноша навіть приносила їх. Але не виплачувала. Чому?
Сільський голова Василь Долинний допоміг незрячому інваліду подати документи на оформлення паспорта громадянина України. Тепер ветеран знов отримує пенсію.
Причиною став паспорт. Дід користувався «молоткастим, серпастим» паспортом із написом «СРСР» на обкладинці. Такий документ давно втратив чинність. В управлінні Пенсійного фонду області застерегли інших ветеранів від такої само участі. Хто не обміняв старий документ на паспорт громадянина України, тому так само можуть припинити виплату пенсій. «Але ж раніше платили, — каже Віталій Яременко. — Яка їх муха вкусила? Я чотири місяці не мав за що хліба купити...»
Дід Яременко проживає один. Має дітей, але вони, каже, непутящі. Собі не можуть дати раду. Залишається сподіватися тільки на себе. «Хліб я брав у магазині на список, — розповідає ображений пенсіонер. — Дівчата мене знають. Не відмовляли. Одним хлібом ситий не будеш. Мені ще й ковбаски хотілося. Інколи відпускали. Вартість дописували у той само список. Крупи брав у магазині. Заборгував у лавці понад триста гривень...»
Чи не найбільше переймалася ситуацією діда Яременка його сусідка. Приносила молоко, хліб, городину. Вона працює листоношею. Щоразу, коли отримувала пенсійні кошти, приходила до діда і повторювала ту само фразу: «Діду, вам є пенсія, але не маю права її видати. Вам треба поміняти документ. Бо як видам, то мене з роботи звільнять». У пенсійній відомості навпроти прізвища сусіда листоноша робила відмітку, що гроші не виплачено через відсутність паспорта. Кошти повертала до Пенсійного фонду.
Допоміг ветерану сільський голова Журавлівки Василь Долинний (Сеферівка входить до складу Журавлівської територіальної громади. — Авт.)
— Коли мені розповіли про ситуацію з дідом Яременком, поцікавився в Пенсійному фонді, у чім річ, а тоді зрозумів, що, крім мене, ветерану нікому допомогти, — розповів «Голосу України» керівник громади. — Кажу так, бо знаю цю родину.
Сільський голова завіз діда в район. Ми зустрілися у міграційній службі Барського району, коли ветерану оформляли документи на отримання паспорта.
Незрячий чоловік не міг зрозуміти, для чого у нього беруть відбитки пальців. Йому пояснили, що матиме біометричний паспорт. Інших уже не видають. Дійшла черга до оплати послуги. Дід стиснув плечима. Мовляв, у мене на хліб нема. Сільський голова виклав необхідну суму — 270 гривень.
— Видаємо вам довідку, що служить заміною паспорта, — пояснив пенсіонеру керівник районного відділу міграційної служби Петро Казьмірук. — Це те само, що й паспорт. Із цим документом можете йти в Пенсійний. По ньому вам повинні виплатити пенсію. Коли зроблять паспорт? Через 20 днів.
Під час тієї розмови незрячий іще не знав, що того ж дня отримає заборговану суму за три попередні місяці і одночасно за жовтень.
У районному відділенні Пенсійного фонду взяли документ і внесли у базу даних. Начальник відділу обслуговування Людмила Плюшко попросила трохи зачекати. Працівникам потрібен був час на оформлення документів для виплати заборгованих грошей. За разовим дорученням пан Яременко отримав усю заборговану суму плюс кошти за жовтень місяць. Гроші виплатили у поштовому відділенні у райцентрі. Добратися на пошту, піднятися по сходах ветерану допоміг сільський голова.
Віктор СКРИПНИК.
Фото автора.
Вінницька область.
КОМЕНТАР
Радянський паспорт — не документ
Заступник начальника управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Лариса ДИКА (на знімку):
— Коли відбувалася заміна радянських паспортів на паспорти громадянина України, а на це відводили достатньо часу, цей чоловік не обміняв документ. Саме тому тепер зіткнувся з проблемою отримання пенсії. Її нараховували, але отримати гроші він не міг, бо користувався документом, що втратив чинність. Чому саме тепер виникла проблема з виплатою? Триває перевірка документів, на підставі яких нараховуються пенсії. Під час такої перевірки з’ясувалося, що у ветерана відсутній паспорт країни, яка виплачує йому пенсію. Наголошую, Пенсійний фонд не припинив нарахування. Чоловік не міг отримати свої кошти, бо не мав чинного документа.
Хочу нагадати пенсіонерам, які так само користуються паспортами СРСР, що вони мають обов’язково замінити їх на документи України. Інакше зіткнуться з такою само проблемою, що й мешканець Барського
району.