Хто бував у Біловодську і бачив головні соціальні об’єкти району — Палац культури, бібліотеку, дитячу школу мистецтв, — неодмінно відзначить їхню сучасність, доглянутість і свіжість нещодавнього ремонту. Можливо, навіть підрахує вкладені кошти і... позаздрить. Мовляв, мільйони гривень, витрачені на культуру в період складної економічної ситуації, — це розкіш, яку районні громади не можуть собі дозволити. Як це вдалося Біловодщині?

Цьогоріч на відновлення окремих об’єктів районного центру із державного бюджету виділено понад 10 мільйонів гривень. Таку суму район отримав завдяки ініціативі та наполегливості свого керівництва, а також політиці обласної влади, спрямованій на підтримку громад. Коли Фонд регіонального розвитку області оголосив конкурс проектів на 2017 рік, район прибіднятися не став і, на відміну від інших, подав одразу сім своїх пропозицій. Міркували так: фонд — це той інструмент, через який держава формує політику регіонального розвитку територій, тому сам Бог велів скористатися цією державною допомогою. Конкурс витримали всі сім проектів, і половину з них уже втілено в життя.


Першим важливим об’єктом став районний Палац культури. Його побудовано ще 1976-го, і всі ці сорок років він простояв без капітального ремонту. Дах, вікна, двері — все стало непридатним. Знадобилося майже два мільйони гривень, щоб усе замінити, утеплити, пофарбувати, одне слово, вдихнути в цю будівлю культури нове життя.


Другим об’єктом стала бібліотека. Унікальність цієї будівлі полягає в її... довголітті. 120 років — це вельми поважний вік, тож про міцність «організму» годі й казати. Колишній маєток поміщика, в якому за його столітню історію квартирували і гімназія, і пошта, і інші служби, в останні роки був бібліотекою. Але якщо стіни з червоної цегли ще можуть послужити якийсь час, то дерев’яна прибудова свій ресурс вичерпала за всіма параметрами.


Завдяки проекту колишня прибудова після капітального ремонту перетворилася на сучасне приміщення. Можна навіть сказати, що відповідає європейським стандартам, оскільки тепер у бібліотеці є не лише тепло, а й гаряча вода, теплий туалет. У сільських бібліотеках, погодьтеся, це досить унікальне явище. Власне, щодо бібліотеки є два проекти. Один уже завершено, другий — реалізовуватиметься до кінця року. Йдеться про внутрішній ремонт основної будівлі, придбання нових меблів та обладнання.


Крім того, вже повністю відремонтовано дитячу школу мистецтв. Комплекс виконаних робіт величезний. Замінили стелю, підлогу, двері і вікна, провели нове освітлення, створили гардеробну... Для дітей робили, тому постаралися, щоб було і тепло, і світло, і комфортно, і зручно.


Отже, основні об’єкти завершено і нині всю увагу зосереджено на ремонті районного краєзнавчого музею. Це серйозний проект, оскільки йдеться не просто про заміну даху та вікон, а про повну реконструкцію музейних експозицій. Вони явно потребують оновлення. За останні два десятиліття в країні відбулося багато змін, але вони не знайшли гідного відображення в експозиціях. Проектом задумано змінити сам застарілий підхід до таких установ, щоб музей слугував не альбомом, де біловодчани бачать своїх друзів та родичів, а підручником, сторінки якого заповнені життям району.


У Біловодську вважають, що без допомоги голови обласної державної адміністрації Юрія Гарбуза було б важко. Керівник регіону — виходець із села, і розуміє, як важливо берегти і примножувати традиції, культуру сільської місцевості. Він цікавиться перебігом робіт, за можливості допомагає розв’язувати окремі проблеми.


Кошти Державного фонду регіонального розвитку, спрямовані на таку сферу нашого життя, як культура, — це сильна мотивація для ініціативи й активності керівників територій. На жаль, це розуміють не всі, а Біловодщина скористалася можливістю і виграла.


Луганська область.