До Дня Соборності
З нагоди Дня Соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки учора в столиці відбулися урочистості. Зранку Президент України Петро Порошенко разом із дружиною Мариною Порошенко взяв участь у церемонії покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку і Михайлу Грушевському. Участь у церемонії також взяли Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, Віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко, представники уряду, парламенту, громадськості.
«Сьогодні ми значно сильніші та об’єднані, загартовані століттям боротьби, спираємося на вагому міжнародну підтримку», — заявив Президент України, виступаючи під час відкриття виставки «Українське коло», присвяченої Дню Соборності України та 100-річчю проголошення незалежності Української Народної Республіки, у Музеї історії Києва.
«Сучасна Україна — спадкоємиця багатовікових державно-національних традицій, відроджених під час та внаслідок Української революції 1917 — 1921 років. Ідея державної самостійності, поставлена на порядок денний та загартована під час Революції, стала потужною матеріальною силою. Вона визначила увесь подальший перебіг історії України», — сказав Петро Порошенко під час заходу.
Президент наголосив, що ми відзначаємо не лише День Соборності України, а й 100-ту річницю ухвалення Четвертого Універсалу, яким було проголошено незалежність Української Народної Республіки.
На знімку: Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, Президент України Петро Порошенко під час покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку з нагоди Дня Соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки.
Глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук, Глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет та Голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час урочистого зібрання з нагоди Дня Соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.
Петро Порошенко зауважив, що тоді імперія, на жаль, тимчасово перемогла. «Вона десятиліттями випалювала залізом, топила в крові і виморювала голодом пам’ять про УНР і Центральну Раду, про Гетьманат та Директорію. Тому не дивно, що так мало збереглося артефактів», — сказав Президент та подякував усім українцям, які протягом довгих темних років зберігали спогади, матеріалізовані в документах, речах, фото-, кіно- та інших матеріалах, а також подякував громадянам інших держав.
«Радий бачити тут науковців, колекціонерів, музеєзнавців, архівістів, працівників бібліотек. Майже три десятки провідних музеїв, книгозбірень, архівів та шанувальників старовини з України та з усього світу — Польщі, США,
Канади та Швейцарії, надали експонати для цієї виставки. Дякую за подвижницьку працю кожному, хто опікується збереженням цих надзвичайно важливих для нас реліквій. Міжнародна співпраця у цій сфері є надзвичайно важливою», — звернувся Глава держави до присутніх.
Президент підкреслив, що експозиція, яка відкривається в Музеї історії Києва, насправді є унікальною. Велика печатка Української Народної Республіки, печатка Центральної Ради, прапори, меморіальні речі лідерів Української революції минулого століття, секретний наказ Симона Петлюри, надрукований на хустинці і зашитий під підкладку одягу.
Глава держави зазначив, що ця виставка — вагома складова вшанування сторіччя Української національної революції та попросив присутніх тут представників уряду, київської міської влади докласти зусиль для широкого інформування про виставку.
«Хочеться, щоб її відвідало якомога більше людей. Особливо з кола студентської та учнівської молоді. Щоб вони могли пам’ятати та шанувати власну історію, яка була захована для багатьох поколінь, історія власної держави та національних героїв», — наголосив Петро Порошенко.
Президент підкреслив, що нам життєво необхідно проаналізувати і врахувати повчальний історичний досвід та уроки Української революції минулого століття.
«Для того, щоб обстояти суверенітет, територіальну цілісність та незалежність, українцям тієї доби забракло єдності. Втрата ж Україною самостійності та більшовицька окупація призвели до багатомільйонних втрат від Голодомору та Великого терору проти нашої держави. Не слід забувати, що тоді Росія застосовувала проти української держави такі ж методи «гібридної війни», що й нині: невизнання присутності своїх військ на території УНР, створення маріонеткових проросійських «республік», фінансову та збройну підтримку «повстанських» рухів», — сказав Президент.
«Але сьогодні ми значно сильніші та досвідченіші, об’єднані. Ми загартовані століттям боротьби, спираємося на вагому міжнародну підтримку, якої тоді не було, на боєздатні Збройні Сили, на віру людей в себе і свою національну європейську державу», — підкреслив Глава держави.
Він також наголосив, що, вшановуючи історичні події, маємо пам’ятати, що кожен із нас своїми вчинками пише історію на довгі роки. І нам не все одно, що скажуть про нас через сто років наступні покоління українців. «Отож, дай Боже, сил нам усім збудувати успішну країну успішних людей», — підсумував Петро Порошенко.
Президент також ознайомився з експонатами виставки «Українське коло» та з сувенірним набором «До 100-річчя подій Української революції 1917—1921 років», випущеним Національним банком України.
«Дорогоцінні експонати, представлені тут, ніби повертають нас в ті далекі часи. Ці скарби викликають щирий, непідробний інтерес та природнє хвилювання. Ми буквально відчуваємо дихання епохи», — поділився враженнями від виставки Петро Порошенко.
На честь 100-ї річниці Української революції 1917—1921 років Глава держави погасив марку (на знімку), присвячену цій важливій даті в історії нашої країни. Президент поставив печатку на марку та розписався.
З нагоди Дня Соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки президентське подружжя також вшанували пам’ять перших загиблих учасників протестів на Майдані — Сергія
Нігояна та Михайла Жизневського, також запалили та встановили лампадки біля пам’ятного знаку Героїв Небесної Сотні на вулиці Грушевського.
Із нагоди Дня Соборності України в столиці відбулася ще низка заходів. Зокрема, на мосту Патона тривала акція «День Соборності України», а на тротуарній частині Хрещатика — Всеукраїнська казначейська акція «Об’єднаймо Україну». До Дня Соборності у музеях та бібліотеках столиці та інших міст України відкрито експозиції з історії УНР та ЗУНР, що розповідають про те, яку роль вони відіграли в процесі здобуття Україною незалежності. Також організовано читацькі конференції, книжкові тематичні виставки, фотовиставки тощо.
Під час виступу на урочистому зібранні з нагоди Дня Соборності України та 100-річчя проголошення незалежності УНР Президент наголосив на потребі зробити правильні висновки з уроків історії. «Головне, що не дало тоді постати українській незалежній державі — брак внутрішньої єдності, політичні чвари, анархія», — підкреслив Петро Порошенко.
«Ми засвоїли уроки. Ми усвідомили помилки. Ми не допустимо їх повторення. Я переконаний, нам вистачить розуму і сил, щоби політичну боротьбу всередині країни утримувати в межах європейських стандартів стосунків влади та опозиції. Це потрібно для того, щоби ворог не зміг підірвати нас зсередини; щоби п’ята колона не підняла голови; щоби отаманщина не руйнувала основ державності і демократії», — сказав Глава держави, вкотре наголосивши, що Україна вже готова дати жорстку військову відсіч агресорові в разі його спроб піти у наступ.
Президент подякував Верховній Раді за ухвалення майже конституційною більшістю Закону «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях». «Це стало важливим прикладом відповідальної консолідації владних та опозиційних політичних сил у питанні, що стосується нашого спільного національного інтересу, — зазначив П. Порошенко. — Де не може бути компромісів — у питаннях суверенітету, територіальної цілісності, незалежності нашої держави. Це — приклад, коли міркування міжпартійної боротьби принесено в жертву загальнодержавній справі.
Президент заявив, що підпише цей закон, щойно він надійде з парламенту.
«Переживши найболючіший шок, який спричинили війна та економічна агресія з боку Росії, ми повертаємося на шлях відновлення й розвитку, — резюмував Петро Порошенко. — Маємо подолати зовнішню агресію, розбудувати європейську Україну і передати її в надійні руки наших дітей та онуків».
За повідомленнями прес-служби Глави держави.
ДОВІДКОВО
«Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917—1921 рр.)» — міжнародний виставковий проект, присвячений драматичному і доленосному періоду української історії, який став провісником створення сучасної української держави. Виставка об’єднує чотири тематичні блоки: Відродження Нації — 1917 — 1918 роки; Розбудова Держави — 1917—1921 роки; Змагання за Україну; Міжнародне визнання України 1917—1921 роки.
Експозиція побудована на оригінальних експонатах, наданих 29 провідними музеями, бібліотеками, архівами та шанувальниками старовини України, Польщі, США та Швейцарії. Переважна частина артефактів вводиться у науковий обіг уперше — вони не були відомі навіть вузькому колу фахівців.