Жіночий рух у Луганській області сьогодні має всі шанси для розвитку та активізації своєї діяльності. Причому розвиваються громадські жіночі організації саме сільських та об’єднаних територіальних громад. Поштовх до цього дали проекти ООН «Жінки».
Отже, з початку року групи самодопомоги жінок та громадські жіночі організації регіону розпочнуть реалізацію 16 проектів, кожен з яких має фінансування від 200 тис. грн. Усі вони досить актуальні, бо, насамперед, спрямовані на вирішення жіночих проблем. Скажімо, на підтримку молодих жінок із дітьми або тих, хто опинився у скрутних життєвих обставинах, допомогу людям з особливими потребами чи переселенцям тощо. В окремих випадках проекти націлені на створення кімнат для реабілітації дітей-інвалідів, подекуди передбачають встановлення вуличних тренажерів для тренувань жінок чи закупівлю медичного обладнання (скажімо, УЗД-апарата) для обстеження пацієнток безпосередньо у ФАПі чи амбулаторії за місцем проживання.
Початок такій роботі вже покладено. Наприклад, у Білокуракинській об’єднаній територіальній громаді необхідними сучасними приладами сьогодні обладнують сенсорну кімнату для дітей-інвалідів, а в селі Нещеретовому організація «АРТ-простір» створює для жінок своєрідну територію відпочинку просто неба. Тут молоді мами зможуть збиратися разом з дітьми і проводити вільний час. Доки жінки обговорюватимуть свої проблеми і обмінюватимуться інформацією, дітвора бавитиметься і розважатиметься поруч.
— Хочу наголосити, що йдеться про жіночі організації саме сільської місцевості. Тобто 16 сіл і селищ отримають фінансову підтримку для розвитку діяльності жінок, — розповідає організатор громад у Луганській області
«Українського жіночого фонду» Наталія Бойко. —Мова про міні-проекти в громадах, і я вважаю, що це класно! Гроші не зосереджуються, скажімо, у Сєверодонецьку чи Рубіжному, а безпосередньо йдуть на інфраструктуру підтримки жінок і вразливих груп населення саме в сільській місцевості.
Скажімо, в селах ніколи не було спеціальних приміщень для зборів жінок. Як правило, такі зібрання проводять у клубах, які зазвичай взимку не опалюють. Жінки окремих сіл вирішили покласти цьому край і використали можливість допомоги ООН в облаштуванні приміщень для своїх зібрань. Тут буде встановлено опалення і все, що необхідно й для праці, і для комфорту. Взимку, коли закінчуються сезонні роботи, у жінок з’являється вільний час, який вони зможуть провести цікаво і плідно. Зібратись, скажімо, на майстер-клас, організувати зустріч з непересічною людиною, виставку хендмейду чи просто поспілкуватись за чаєм.
— Днями розглядали програму підтримки інститутів громадянського суспільства Луганщини, і мене збентежило те, що в області мало хто знає про такі проекти на підтримку жіночої ініціативи, — розповідає пані Наталя. — Я запропонувала включити до програми заходи на підтримку жіночих проектів, руху, безпосередньо жінки як агента змін у громадах. І мене почули. Департамент масових комунікацій облдержадміністрації запропонував виписати блок таких заходів, мікропроектів, які ОДА може підтримати. Як саме? Ввести жінок до складу обласної координаційної ради, давати їм змогу обмінюватись досвідом і висвітлювати результати своєї діяльності: що зробили і що хочуть зробити у майбутньому.
Через велику повсякденну завантаженість сільських жінок сьогодні розглядають як досить вразливу соціальну групу. А й справді: вони ведуть домашнє господарство, займаються вихованням дітей, доглядають старих батьків.
І тому в них мало часу навіть на спілкування, не кажучи вже про участь в управлінні громадою. Отож проекти і спрямовані на активізацію руху жінок, аби утримати їх у селі та залучити до управління своєю громадою.
Якщо підрахувати, скільки коштів можуть отримати громади на вирішення проблем комунікації жінок, то виходить понад два мільйони гривень. Це досить солідна сума, яка буде спрямована на те, щоб активізувати інститути громадянського суспільства. Не зверху, як у нас зазвичай буває, а саме знизу.
Луганська область.